חילופי האיומים בין ירושלים לטהרן נמשכים: שעות לפני הודעת טראמפ לגבי פרישה אפשרית מהסכם הגרעין האירני, ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר היום (שלישי) מסר מאיים לעבר אירן: "אנחנו נחושים לבלום את ההתבססות האירנית ליד גבולנו ויכולים לבצע פעולות שיכולות להיות כרוכות בחיכוכים". גם שר החינוך נפתלי בנט התבטא בנושא ואמר ש"המשטר האירני חי על זמן שאול". הרמטכ"ל גדי איזנקוט ביטל את נאומו שתוכנן להיום בכנס הרצליה בשל דיונים מבצעיים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתדרוך לעיתונאים לפני העלייה למטוס בדרך חזרה ארצה מקפריסין, נתניהו הגיב להתבטאויות הלוחמניות שהושמעו בימים האחרונים מצד ההנהגה האירנית ולניסיונותיהם להעביר נשק מתקדם לסוריה. "אנחנו רואים את ההתבססות האירנית כבר כמה חודשים מאז הסתיים המאבק עם דאע"ש בסוריה", אמר ראש הממשלה. "אירן מזיזה כוחות ומערכות נשק מתקדמות לפגוע בישראל. הם עצמם מודים שכוונתם להשתמש בנשק לפגוע בישראל. זה מהווה איום ברור על ישראל, על כן המדיניות שלנו ברורה".

לדברי ראש הממשלה ישראל לא מחפשת ליזום שום עימות, אך היא גם לא מציירת מציאות ורודה: "אנחנו מוכנים לכל תרחיש - גם לעימות. אנחנו אומרים את האמת לציבור". נתניהו הוסיף כי תדרך את מנהיגי המעצמות על המצב עם אירן. ראש המל"ל הוסיף כי עד כה 22 מדינות קיבלו תדריך מודיעיני על ארכיון הגרעין האירני.

סערה במערכת הפוליטית בעקבות תחקיר "עובדה (צילום: רויטרס)
"מעבירים נשק מתקדם", נתניהו (ארכיון) | צילום: רויטרס

נתניהו התייחס גם להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים ולחשש מפני עימותים עם פלסטינים: "מערכת הביטחון ערוכה לכל תרחיש ביטחוני בעקבות העברת השגרירות האמריקנית לירושלים. אני לא יודע מתי האמריקנים יניחו את התכנית שלהם".

בתוך כך, ובצל המתיחות ההולכת וגוברת, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ביטל את נאומו שהיה צפוי להתקיים היום בכנס הרצליה. הסיבה הרשמית לביטול ההשתתפות היא בשל דיונים מבצעיים שהוא מקיים.

גדי איזנקוט בנימין נתניהו ביבי קבינט (צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90, חדשות)
איזנקוט ונתניהו (ארכיון) | צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90, חדשות

בנט: סוריה תהפוך לווייטנאם של האירנים

גם שר החינוך נפתלי בנט התייחס היום למתיחות הביטחונית מול אירן. "אנחנו מקיזים דם מול זרועות התמנון והראש יושב בנחת ונהנה", אמר במהלך נאום בכנס הרצליה המתקיים במרכז הבינתחומי בעיר. "אנחנו צריכים לכוון לראש".

"צריך לכוון לראש", בנט (ארכיון) (צילום: חן גלילי)
"צריך לכוון לראש", בנט (ארכיון) | צילום: חן גלילי

"ישראל חזקה מאירן ונחושה מאירן", הוסיף שר החינוך. "עבורם סוריה היא הרפתקה רחוקה, עבורנו זה החיים. במבחן הנחישות והעקביות ללא ספק מדינת ישראל תנצח. אם האירנים יתמידו במהלכים שלהם הם יגלו מהר שסוריה הופכת לווייטנאם שלהם. משטר האיתולות של אירן חי על זמן שאול וסופו לקרוס".

שר האוצר כחלון שדיבר מיד אחרי בנט, התייחס גם הוא למצב הביטחוני וטען שמדובר בתקופה המתוחה ביותר מאז שהחל לשבת בקבינט. "כשאויב מקבל החלטה להגיב מן הסתם אתה צריך להיות מוכן - הצבא דרוך ומוכן", טען כחלון וניסה להרגיע מעט: "מהמידע שלי יש אני לא רואה שאנחנו ערב מלחמה, זאת לא 'תקופת המתנה' - אבל יש דריכות".

הערב: הכרעת הנשיא טראמפ על הסכם הגרעין

הערב (שלישי) בשעה 21:00 שעון ישראל צפוי נשיא ארה"ב טראמפ להודיע אם החליט להישאר או לסגת מהסכם הגרעין - צעד דרמטי שעלולות להיות לו השלכות מסוכנות.

אמש העריכו בכירים אירופיים כי מנהיגי אירופה לא הצליחו לשכנע את ממשל טראמפ שפירוק ההסכם יהווה "שגיאה דיפלומטית חמורה" - כך לפי ה"ניו יורק טיימס". גורמים שהיו מעורבים במגעים בין מנהיגי אירופה לבין טראמפ טענו כי "יש מקום קטן לספק שטראמפ יכפה מחדש סנקציות על אירן שבוטלו במהלך ההסכם מ-2015". עם זאת, לדבריהם, טראמפ עשוי להקל על הגזירה אם יאפשר למדינות אירופה להמשיך בקשרים הכלכליים עם טהרן ללא עונש מצד ארה"ב.

"אם אירן רוצה מלחמה, זה הסוף שלה" (צילום: רויטרס, חדשות)
"שגיאה חמורה?", טראמפ (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

אתמול פורסם ב"מהדורה המרכזית" כי בנוסף לאפשרות של ירי טילים, ישראל נערכת גם לחדירה לשטחה - לבסיסים או יישובים. צה"ל נמצא בהיערכות שיא לתגובה אירנית בגבול הצפון וניסיונות חדירה לבסיסים ויישובים - מתוך הערכה שאירן תגיב באמצעים העומדים לרשותה על הפגיעה באנשי משמרות המהפכה במהלך התקיפה בשדה התעופה T4 ב-9 באפריל.\

מדובר בהיערכות שיא בעיקר בגזרה הצפונית נוכח האפשרות שאירן תגיב כבר בימים הקרובים: בצה"ל נוקטים בשורה של פעולות באוויר וביבשה נוכח האפשרות שהתגובה האירנית תלווה בניסיון חדירה מהאוויר או מהקרקע כדי להגיע ליישובים או בסיסים במרחב הצפוני. המטרה בישראל: לצמצם ולמזער נזק במקרה של חדירה, שעשויה לגרור את ישראל לתגובה חריפה: בצמרת צה"ל לא מעוניינים בהסלמה או הידרדרות.