ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
מפגינים פלסטינים ברצועת עזה | צילום: רויטרס, חדשות

על רקע ההכנות הקדחתניות בצה"ל לקראת הפגנות "יום הצמיג" של הפלסטינים על גבול רצועת עזה, בעולם מזהירים הלילה (שישי) מחזרה על אירועי האלימות של השבוע שעבר. ארה"ב: "מנהיגי המחאה שולחים לגדר מפגינים, ביניהם ילדים, בידיעה שייתכן שימותו או יפצעו". באיחוד האירופי הפנו דרישה לישראל: "מצפים למידתיות בשימוש בכוח".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

שליח ארה"ב למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, התייחס בהודעה רשמית להפגנות הצפויות והביע דרישה ממנהיגי ההפגנה הפלסטינים לשמור על מחאה לא אלימה. "הימנעו מאלימות, התרחקו מהמרחב האסור סמוך לגדר ואל תתקרבו אליה בשום מקום או צורה", רשם. גרינבלט תקף בהודעתו את מנהיגי המחאה: "מגנים את אלו ששולחים מפגינים, ביניהם ילדים, למרחב הגדר בידיעה שהם יכולים למות או להיפצע".

גרינבלט הוסיף: "קוראים לצדדים להתמקד בלמצוא פתרונות למצב ההומניטרי העגום של האזרחים העזתים".

מפגין פלסטיני לקראת "יום הצמיג" בעזה (צילום: רויטרס)
מפגין פלסטיני לקראת "יום הצמיג" בעזה | צילום: רויטרס


באיחוד האירופי קראו מצדם לכל הצדדים לשמור על איפוק ולפעול באחריות במהלך ההפגנות. "עלינו להימנע מלחזור על אירועי האלימות משבוע שעבר ולא לבצע פעולות שיביאו להסלמה או איבוד חיי אדם", נכתב בהודעת דובר האיחוד האירופי.

בהודעה נכתב כי מצופה מישראל לשמור על הזכות להפגין ולהפעיל שימוש בכוח באופן מידתי, "בזמן שהם מגנים על האינטרסים הביטחוניים הלגיטימיים שלהם". באיחוד האירופי הבהירו גם לפלסטינים כי מצופה מהם לקיים הפגנות לא אלימות ולא לנצלם לכדי ביצוע פעולות אחרות. "על מנהיגי המחאה בעזה להימנע מהסתה לאלימות", נכתב.

"מוכנים לכל תרחיש" (צילום: חדשות)
"מגנים אלו ששולחים ילדים לגדר" | צילום: חדשות

אתמול קרא שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב לישראל "לנהוג במקסימום איפוק" ולפלסטינים "להימנע מחיכוך" עם כוחות הביטחון לקראת ההפגנות בגבול הרצועה מחר. הוא הביע את דאגתו מכך שמראות השבוע שעבר יחזרו גם הפעם. "על הכוחות הישראלים לנהוג באיפוק ועל הפלסטינים להתרחק מגדר הגבול", אמר מלדנוב. "על ההפגנות להמשיך להתקיים באופן שלו ולא אלים. אין לשים אזרחים, ובמיוחד ילדים, בכוונה במצב של סכנה".

"יום הצמיג": בחמאס מאיימים, בצה"ל מתכוננים

אחרי שגם אתמול התקיימו הפגנות קטנות בגבול עזה, מתכוננים ברצועה ובמערכת הביטחון למהומות במהלך היום, מה שהוכרז על ידי הפלסטינים כ"יום הצמיג". בצה"ל איימו אמש כי לא יתנו להפגנות להפוך לתופעה שבועית והבטיחו להרחיב את התגובה גם מעבר לגדר במקרה של פגיעה בגדר, בחיילים או באזרחים.

לאורך היממה האחרונה נרשמו שורה של תקריות אש: אתמול לפנות בוקר זיהו תצפיתניות מחבל חמוש ברובה, רימונים ומטען מתקרב לגדר. לפני שהצליח לפגע נורה ומת מאש של כלי טיס של חיל האוויר. במקרה נוסף, ספינה של חיל הים ביצעה ירי לעבר סירת דיג שחרגה מהשטח המותר לשיט, ומשלא נענתה לעצור בוצע לעברה ירי ממנו נפגעו שלושה פלסטינים.

בתוך כך, מתאם פעולות הממשלה בשטחים חשף אמש שיחה שקיימו אנשיו עם נציג חברת אוטובוסים בעזה. בשיחה הוא מספר איך חמאס מאיים עליו כדי שיביא מפגינים לגדר. "אמרו לי שרוצים להחרים את האוטובוסים", הוא נשמע אומר בשיחה. "מה אנחנו אמורים לעשות במצב כזה?". נציג חברת האוטובוסים מסביר כי לא ניסה למשוך מפגינים לקרבת הגדר. "חמאס הגיעו, הוציאו אותנו בכוח, שמו אותנו בכלא והביאו נהגים אחרים שינהגו באוטובוסים".

דובר צה"ל רונן מנליס הזהיר מוקדם יותר אתמול כי "חמאס משחק באש, לא נתחום את הפגיעה רק לאזור הגדר אלא נפגע בתשתיות הארגון ובראשיו - אם הפעילות תימשך". במקביל פרסמו בצה"ל תיעוד של חיסול המחבל הלילה בגבול הרצועה, בו הוא נראה עם רימון, נשק וחגורת נפץ, מגיע לגדר לבצע פיגוע ולכן חוסל.