פליטים מאריתריאה, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
"שוקלים בחיוב קבלת 500 פליטים" | צילום: רויטרס, חדשות

מכתב רשמי שהתקבל היום (שישי) משר בממשלת אוגנדה מעלה כי היא "שוקלת בחיוב" את קבלתם של כ-500 פליטים מישראל לשטחה. המכתב נשלח על רקע העמימות שריחפה בשבוע האחרון מעל סוגיית גירושם למדינה שלישית ולאחר שבוטל הסכם הגירוש שתואם מול האו"ם.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

במכתב, שנשלח מטעם מוסא אקוורו, השר הממונה על היערכות לקראת אסונות ועל נושא הפליטים, מבקשת ממשלת אוגנדה לשים קץ לחרושת השמועות סביב מוכנותה לקבל פליטים מישראל.

השר האוגנדי סוקר בהרחבה במכתבו את שלושת הפתרונות הקיימים העומדים בפני מבקשי מקלט לפי החוק הבינלאומי, ומוסיף עוד כי מדינת ישראל, בשיתוף פעולה עם ארגוני סיוע נוספים, ביקשה להעביר לשטח אוגנדה כ-500 פליטים אריתראים וסודנים.

"ממשלת אוגנדה והמשרד הממונה שוקלים בחיוב את בקשתה של מדינת ישראל", כתב אקוורו בסיום המכתב. עוד הדגיש השר כי על אף האמור, הכרחי כי כלל הפליטים המגיעים יעברו בדיקות קפדניות על מנת לאשר את זכאותם לקבלת מענק למבקשי מקלט.

מבקש מקלט מציג את צו הגירוש (צילום: החדשות)
ארכיון | צילום: החדשות

בתחילת השבוע פורסם כי המדינה ביקשה מבג"ץ לעכב את ביצוע הצו לשחרורם של העצורים השוהים במתקן הכליאה חולות, זאת בעקבות ביקורו של שליח מיוחד מטעם המדינה באוגנדה, שלאחריו טענה ישראל כי הכחשת אוגנדה לקיומו של הסכם מתגבש היא תקשורתית בלבד.