צעדת השיבה ברצועת עזה, הפרות סדר (צילום: חדשות)
"צעדת השיבה" בעזה | צילום: חדשות

לאחר הפגנות הענק ביום שישי, הרג המפגינים והמחאות בעולם, גם באירן לא קופאים על השמרים ותוקפים בחריפות את ישראל. יו"ר הפרלמנט האירני, עלי לריג'אני, התבטא היום (ראשון) בחריפות וטען כי "הטרוריסטים ששולטים בתל אביב מבינים רק כוח".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לאריג'אני קשר במהלך הדברים שלו את התמיכה של ארצות הברית בישראל בנעשה ברצועת עזה. "המשך הפשעים הישראליים נעשה תחת תמיכה של ממשלת ארצות הברית". היו"ר טען גם כי ההחלטה של טראמפ על העברת השגרירות לירושלים מאיימת על ביטחון האזור.

יו"ר הפרלמנט האירני קרא לעולם המוסלמי להתאחד ולתמוך ב"מאבק הלגיטימי לזכויות הפלסטינים ולעשות את הצעדים הנחוצים כדי להוקיע את המשטר הציוני".

"מבינים רק כוח", לאריג'אני (ארכיון)
"מבינים רק כוח", לאריג'אני (ארכיון) | צילום:

בנוסף גינו גם משמרות המהפכה באירן וגם משרד החוץ האירני את תגובת ישראל להפגנות ברצועת עזה. "למרות העבודה שלישראל יש היסטוריה ארוכה של כיבוש, הרג ופשע, לרוע המזל, התמיכה של הנשיא טראמפ והממשל האמריקני רק מעודדים את המשטר בישראל להמשיך להרוג ילדים פלסטיניים", אמר שר החוץ האירני.

במהלך הלילה דיווחה סוכנות הידיעות AFP כי ארה"ב התנגדה לטיוטת הצהרה של מועצת הביטחון באו"ם הקוראת לפתיחה בחקירת העימותים על גבול ישראל-עזה ומותם של 17 בני אדם. לפי דיפלומטים בכירים, הטיוטה הציעה להביע צער על מותם של "פלסטינים תמימים". לפי דיווחים, הצוות האמריקני באו"ם מנע את אימוץ ההחלטה.

צלפי צה"ל ביום האירוע (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
חיילי צה"ל בגבול הרצועה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

כווית, המייצגת את מדינות ערב במועצת הביטחון של האו"ם, הגישה את טיוטה ההצהרה ובה קריאה להקמת ועדת חקירה "עצמאית ושקופה" לבדיקת אירועי האלימות האחרונים. לפי הדיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית, בטיוטה הוצע כי מועצת הביטחון תביע "דאגה מהמצב על גבול רצועת עזה".

פרובוקציות בגדר (צילום: רויטרס, חדשות)
הפרות הסדר ברצועה | צילום: רויטרס, חדשות

שר הביטחון אביגדור ליברמן הדף הבוקר את הביקורת כלפי פעילות צה"ל וכוחות הביטחון ברצועת עזה ביום שישי, וטען כי מדובר ב"שקרים ובדיות". בריאיון בתכנית "נכון להבוקר" בגל"צ הוסיף השר כי הוא "מצטער שגם במדינת ישראל מצטרפים לקולות האלו".

ליברמן הדגיש בדבריו כי חרף המתיחות בדרום והחשש מפני הסלמה, לישראל אין כל כוונה לחזור לעזה ולשלוט בה. "אין לנו שום עניין לחזור לעזה, אנחנו לא מתכוונים לחזור ולהקים שם ממשל צבאי ויישובים יהודיים. אנחנו נגן על עצמנו והשאר תלוי בהם".