תמונת ארכיון (צילום: פלאש 90)
91% מהציבור הערבי: יש כיבוש בשטחים | צילום: פלאש 90

50 שנים אחרי מלחמת ששת הימים, מרבית הציבור היהודי בישראל מאמין שאין להגדיר את מדיניות ישראל בשטחים "כיבוש", לעומת 91% מהציבור הערבי בישראל שמאמין כי הגדרה זו מתאימה - כך עולה ממדד השלום החודשי של אוניברסיטת תל אביב והמכון הישראלי לדמוקרטיה המתפרסם היום (ראשון). על פי המדד, הציבור היהודי חלוק בעמדותיו לגבי סיפוח כלל השטחים שישראל מחזיקה בהם מאז המלחמה - 44.4% תומכים בכך מול 45% המתנגדים לכך - לעומת הציבור הערבי, שמתנגד לכך באופן כמעט גורף: 79.5% מתנגדים לעומת 11.5% בלבד שתומכים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

27% מהציבור היהודי בישראל מאמין כי מיד לאחר המלחמה מנהיגי המדינה היו צריכים להציע למדינות ערב להחזיר את מכלול השטחים שנתפסו במלחמה בתמורה להסכם שלום כולל, לעומת 65.1% המתנגדים לכך - בעוד שבציבור הערבי הפער מצומצם משמעותית, כאשר 46.4% מאמינים שזה היה המהלך הנכון לעומת 40.6% המתנגדים לכך. בנוסף, 45.2% מהציבור היהודי מאמין שהיה צריך לספח את כל השטחים שנתפסו מיד לאחר המלחמה, לעומת 80% מהציבור הערבי המתנגד לעמדה זו.

מועד פרסום תכנית המאה - יידחה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות)
הישראלים מסכימים: ההתנחלויות בקושי תורמו | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות

מרבית הציבור היהודי (50.8%) מאמין כי הקמת ההתנחלויות הייתה מהלך נכון מבחינת האינטרס הלאומי של ישראל, לעומת מיעוט (31.3%) המתנגד לכך. בציבור הערבי, לעומת זאת, 68.6% מאמינים כי הקמת ההתנחלויות הייתה טעות מבחינת האינטרס הישראלי ו-68% מאמינים שההתנחלויות הן מכשול לשלום, לעומת 38.2% מהציבור היהודי הסבור כך. היהודים בישראל מאמינים כי השליטה בשטחי יהודה ושומרון תורמת לישראל בתחום הביטחוני-צבאי (65%), אולם לא תורמת לה בתחום מעמדה הדיפלומטי, התחום הכלכלי ותחום החוזק הדמוקרטי. הציבור הערבי לא מאמין שיש תחום בו השליטה בשטחים אלה תורמת לישראל.

חרף השוני בעמדות, רוב בקרב הן הציבור היהודי (61.9%) והן הערבי (70.1%) תומכים בניהול משא ומתן לשלום בין ישראל לרשות הפלסטינית - חרף העובדה כי רק מיעוט בשני הציבורים (27.6% בציבור היהודי, 33.3% בציבור הערבי) מאמין כי הדבר יוביל לשלום בשנים הקרובות. לאחר ביקורו של הנשיא טראמפ, קיים ספק רב לגבי סיכוייו להושיב את שני הצדדים סביב שולחן המשא-ומתן: רק 37.3% מהציבור היהודי ו- 15% מזה הערבי מאמינים שקיים סיכוי גדול או גדול מאוד לכך.

טראמפ. כבר מתכונן לקמפיין הבא (צילום: CNN)
טראמפ. לא מאמינים שיביא שלום | צילום: CNN

יותר ממחצית מהציבור היהודי בישראל (55.2%) מאמינים כי מעורבות של מדינות ערב עשויה לסייע בהשגת הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים, לעומת מיעוט בציבור הערבי (35.1%) הסבור כך. באופן דומה, 52.1% מהציבור הישראלי סבור כי הנשיא טראמפ ילחץ על ישראל לתמוך ביוזמת השלום הסעודית כבסיס להסכם בעקבות עסקת הנשק הגדולה שחתם עם המדינה, לעומת 32.1% מהציבור הערבי המאמין בכך. ככלל, מרבית הציבור היהודי (64.7%) מאמינים שביקורו של הנשיא היה מוצלח, לעומת רוב בציבור הערבי (51.9%) החושב כי הביקור לא היה מוצלח.

מדד השלום מבוסס על סקר שנערך על ידי פרופסור תמר הרמן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה ופרופסור אפרים יער מאוניברסיטת תל אביב, באמצעות מכון המחקר "מדגם". הסקר נערך ב-28-29 במאי בקרב 600 מרואיינים, מהם 500 יהודים ו-100 ערבים, המהווים מדגם מייצג של החברה הישראלית.