מסר מפתיע ומעורר מחלוקת מצד הבית הלבן: לקראת נסיעתו של טראמפ למזרח התיכון, פרסם הלילה (בין חמישי לשישי) הבית הלבן סרטון קצר על יעדי הביקור - אך בסרטון מופיעה מפת ישראל ללא הגדה המערבית ורמת הגולן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בסרט הקצר שהופץ בדף הפייסבוק של הבית הלבן נכתב כי במהלך הביקור בישראל טראמפ ייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא ראובן (רובי) ריבלין, יניח זר ויישא דברים ביד ושם, ינאם במוזיאון ישראל וגם "ייפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית. הביקור המתוכנן בכותל לא מופיע בסרטון.

השמטת פרטים הנוגעים לביקור המתוכנן של טראמפ בישראל אינה חדשה: לפני כשבועיים פירסמה שגרירות ארצות הברית בסעודיה סרטון בדף הטוויטר שלה בו מודיע טראמפ על המדינות בהן יבקר, והשמיטה ממנו במכוון את אזכור הביקור בישראל.

העימות המדיני החדש (צילום: חדשות 2)
העימות המדיני החדש | צילום: חדשות 2

"הכותל - שטח במחלוקת"

השבוע פרסם לראשונה כתבנו אודי סגל את פרטי העימות חסר התקדים בין אנשי הנשיא לנציגים הישראלים: על פי הדיווח מתכנני הביקור מישראל ביקשו לצלם את הנשיא טראמפ בעת ביקורו בכותל, ובתגובה טענו האמריקנים כי הכותל הוא "שטח במחלוקת".

אנשי לשכת ראש הממשלה ביקשו מאנשי הנשיא טראמפ לאפשר לנתניהו להתלוות לביקור הנשיא האמריקני בכותל המערבי שנענו בשלילה בטענה שזהו ביקור פרטי. כשבדקו בצד הישראלי האם יוכל להתלוות לנשיא צלם שיתעד את האירוע, בכיר אמריקני ענה בגסות רוח. "מה פתאום, מה זה עניינכם?", שאל הבכיר. "זה לא השטח שלכם, אלא חלק מהגדה המערבית".

ההתבטאות של הבכיר האמריקני עוררה תרעומת רבה בקרב צוות התכנון הישראלי. על פי הדיווחים נשמעו בחדר מחאות וצעקות של ממש. אנשי ראש הממשלה הבהירו בפני אנשי הממשל האמריקני כי הכותל המערבי הוא שטח קדוש בריבונות ישראלית. גורמים המעורים בתכנון ביקורו של הנשיא טראמפ סיפרו כי העימות הוא דוגמא לבורות ולשחצנות שמציגים אנשי טראמפ. "מדובר במופע של טראמפ", הם אומרים. "כל השאר הם ניצבים, כולל ראש הממשלה נתניהו".

"האמירה שהכותל הוא שטח בגדה המערבית התקבלה בתדהמה", סיפר גורם המעורב בהכנות לביקור הנשיא. "בישראל משוכנעים שהאמירה הזו מנוגדת למדיניות הנשיא טראמפ כפי שבאה לידי ביטוי בהתנהלות שלו ובהתנגדות התקיפה להחלטת מועצת הביטחון האחרונה. ישראל פנתה לארה"ב בעניין הזה".

"מערכת יחסים תלותית", טראמפ (צילום: רויטרס)
טראמפ מגיע לביקור | צילום: רויטרס

היום יוצא טראמפ למסעו הראשון בחו"ל מאז שנכנס לתפקידו: הוא ימריא היום לסעודיה, ממנה יגיע לישראל ביום שני ומשם ימשיך לפגישה עם האפיפיור בוותיקן ולפסגת מנהיגי המדינות המתועשות (ה-G7). גורמים בממשל האמריקני מגדירים את המסע הזה כנסיון לקרב בין שלוש הדתות המונותאיסטיות.