האם רה
נתניהו ממריא לטיסה, ארכיון | צילום: לע"מ, משה מילנר, חדשות

הערב (בין שבת לראשון) ימריא ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור מדיני-כלכלי בליבריה. ישיבת הממשלה בוטלה בשל נסיעתו המדינית של נתניהו לוועידת ECOWAS - Economic Community of West African States - אליה תתלווה גם סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי. בימים האחרונים הודיע מלך מרוקו על ביטול השתתפותו בוועידה, בשל השתתפות נתניהו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מלך מרוקו, מוחמד השישי, הודיע כי יבטל את השתתפותו - ובמשרד החוץ המקומי הסבירו כי בכוונתו להימנע מפגישה עם נתניהו. ביטולו של מלך מרוקו מפתיע מעט מכיוון שהמדינה שואפת להצטרף ל-ECOWAS (ארגון המונה 15 מדינות), לאחר שרק לאחרונה התקבלה מחדש לאיחוד האפריקני לאחר 33 שנות היעדרות.

"החלטנו להפחית את רמת הייצוג בוועידה בשל חוסר הסכמה על הזמנתו של נתניהו", נכתב בהודעת משרד החוץ המרוקני. "המלך מקווה שביקורו הראשון בוועידה לא יייערך בצל מחלוקת ועימות".

"ישראל חוזרת לאפריקה". חוטובלי | צילום: פלאש 90

למרות הביטולים, נתניהו צפוי להיפגש עם מספר נשיאים וראשי ממשלות ממערב אפריקה, בהם נשיאת ליבריה ומנהיגי טוגו וחוף השנהב. כמו כן יישא נתניהו דברים בפני ראשי המדינות ובאי הכנס. עם המראתו אמר: "זו הפעם הראשונה שהם הזמינו מנהיג של מדינה מחוץ לאפריקה כדי לנאום בפניהם, אני מאוד מעריך את זה. ישראל חוזרת לאפריקה בגדול. בעקבות הביקור שלי במזרח אפריקה אנחנו עכשיו במערב אפריקה, והמטרה שלי היא בסוף למוסס את הרוב הזה, את הגוש העצום הזה של 54 מדינות אפריקה שהוא הבסיס של הרוב האוטומטי נגד ישראל באו"ם ובגופים בינלאומיים".

"אני חושב שזו גם תעודת כבוד למדינת ישראל בדרך שבה הם מעריכים אותנו. זה מסע ארוך, אבל אנחנו צועדים בו בבטחה צעד אחר צעד", הוסיף. סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי אמרה לקראת הנסיעה: "מדינת ישראל חוזרת לאפריקה. אנחנו נחזק את שיתוף הפעולה הכלכלי עם מדינות הארגון. לישראל יש הרבה מה להציע הן בתחום החקלאות והן בתחום המים".

במהלך הביקור נתניהו יחתום על הצהרה משותפת להידוק היחסים בין ישראל לארגון במספר תחומים: חקלאות, מדבור ושינוי אקלים, מים, סחר, חינוך, בריאות, ביטחון המולדת, סייבר ותקשורת, אנרגיה, תרבות ומדע. כמו כן יצהירו הצדדים על שיתוף פעולה במאבק בטרור. בנוסף, נתניהו יחתום על מזכר הבנות כללי לקידום שיתוף הפעולה ועל הסכם לקידום פרויקטים משותפים. עוד נמסר מלשכת ראש הממשלה כי באוקטובר הקרוב יבקר נתניהו בטוגו, שם תתקיים ועידת אפריקה – ישראל.