נתניהו וטראמפ. "פריחה מדינית"? זה מורכב (צילום: קובי גדעון לע"מ, חדשות)
השרים יקבלו את פני טראמפ? | צילום: קובי גדעון לע"מ, חדשות

פיצוץ בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה: ראש הממשלה בנימין נתניהו זעם הבוקר (ראשון) על כוונתם של חלק מהשרים להיעדר מטקס קבלת הפנים עבור הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בנמל התעופה בן גוריון, שיתקיים מחר בבוקר. הסירוב מגיע על רקע העובדה שהטקס לא צפוי לכלול לחיצות ידיים לאיש מלבד נתניהו. מיד אחרי הישיבה, נתניהו הוציא הנחייה לשרים לפיה חלה חובת השתתפות בטקס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

התקלות והחריקות סביב הביקור לא מסתיימות בכך: האמריקנים ביטלו במפתיע את ארוחת הערב שתוכננה בהשתתפות הפמלייה הנכבדת של נשיא ארה"ב - ובראשה מזכיר המדינה רקס טילרסון ומזכיר ההגנה ג'יימס מאטיס - לכל השרים הישראלים. הארוחה הייתה אמורה להיערך במלון המלך דוד, בו שוהה הנשיא טראמפ במהלך ביקורו, בזמן שטראמפ ונתניהו ייפגשו במעון ראש הממשלה.

במהלך אחת מישיבות ההכנה התקבלה אצל האמריקנים הודעה כי הארוחה מבוטלת, מבלי שנמסרה כל סיבה משמעותית לנושא. ממשרד החוץ נמסר כי "מתוכננות פגישות בפורום יותר מצומצם בין בני שיח רלוונטיים".

מוקדם יותר בישיבת הממשלה התייחס ראש הממשלה נתניהו לביקור ואף בירך את הנשיא לקראת בואו. "נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ורעייתו יגיעו מחר לביקור היסטורי בישראל", אמר. "יחד איתם יגיעו בכירים בבית הלבן. זהו מסעו הראשון מחוץ לגבולות ארה"ב ולכבוד הוא לנו שהוא בחר להגיע בו לירושלים". נתניהו ציין כי ידון עם הנשיא טראמפ בדרכים לחזק את הברית עם ארצות הברית. "נחזק את הקשרים הביטחוניים ונדון בדרכים לקדם את השלום. אדוני הנשיא, אזרחי ישראל מחכים לך בזרועות פתוחות".

תרגול אחרון לפני הגעת טראמפ (צילום: חדשות 2)
תרגול אחרון לפני הביקור | צילום: חדשות 2

מחר בשעה 12:15 ינחת טראמפ בנתב"ג, יחד עם משפחתו ופמלייה של מאות אנשים. מטוסו של הנשיא, "אייר פורס 1", ינחת בטיסה ישירה מריאד - בירת סעודיה - וטראמפ צפוי להתקבל בטקס רשמי על ידי ראש הממשלה וסגל א'. מנתב"ג ימריא טראמפ במסוק לתחנה הראשונה שלו בבירה - משכן הנשיא, שם יזכה לקבלת פנים חגיגית.

המשלחת עצמה כוללת 900 בני אדם: אנשי לוגיסטיקה, אנשי רפואה, מאבטחים, מומחי מחשבים, מתאמי ביקור ובעלי תפקידים קריטיים מהבית הלבן שמלווים את הנשיא. גם 20 אנשי השירות החשאי יגיעו עם הנשיא ופמלייתו ויבטיחו את שלומם. 56 כלי רכב ישמשו את הצוות האמריקני שמלווה את הנשיא, מתוכן 14 לימוזינות.

היערכות בנתב"ג
ההיערכות בנתב"ג | צילום:

התחנה הראשונה של טראמפ תהיה מנחת המסוקים במתחם התחנה בירושלים: במקום מתקיימת מהבוקר תרגולת אבטחתית של שוטרי משטרת ירושלים ושוטרי משמר הגבול. כל האזור הזה ייסגר עד ליציאתו של טראמפ חזרה לנמל התעופה.

במלון המלך דוד כבר מתכוננים לחסימת הרחוב כולו והפיכתו לסטרילי החל מהשעה 16:00 היום. כניסת המכוניות המשוריינות את המלון תתבצע דרך פתח מיוחד ומקורה, והמלון כולו יעמוד לרשותה של הפמלייה האמריקנית.

בשל ההיערכות הזאת, חלק מהתושבים הביעו את זעמם על הפגיעה בשגרת חייהם. זיאד, בעל דירה בציר שבו צפוי טראמפ לעבור בעיר העתיקה, אמר לחדשות 2 Online: "יש לי 3 ילדים קטנים, לאן אני אלך? אצטרך לקחת אותם ליריחו". הוא הוסיף כי "כל זה כדי שהוא יגיע לפה לרבע שעה? אתה יודע איזה בלאגן זה הולך להיות? אני מקווה שטראמפ יבין שצריך פה לפתור את המצב כי נמאס לנו מהכל".

בהכנת הידיעה השתתפו עמית סגל, אודי סגל, ירון אברהם ועמית ולדמן.