אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
אסירים בישראל, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

גורם מדיני הבהיר היום (רביעי) כי בניגוד לדברים שאמר אמש שר החוץ האמריקני, הרשות הפלסטינית ממשיכה לשלם למשפחות של מחבלים שהורשעו ברצח. "בישראל לא מכירים שום שינוי במדיניות הפלסטינית", אמר אותו גורם והוסיף כי "הרשות ממשיכה לשבח, להסית ולעודד טרור באמצעות התשלומים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הדברים נאמרו על רקע טענת מזכיר המדינה רקס טילרסון במהלך שימוע שהתקיים בסנאט כי הרשות הפלסטינית הסכימה להפסיק עם העברת התשלומים למשפחות מחבלים.

טילרסון הבהיר כי תשלומי הפיצויים למשפחות "השהידים" שמתו בזמן שביצעו מתקפות נגד אזרחים ישראלים נחשבים מכשול מרכזי בפני חידוש המשא ומתן המדיני במזרח התיכון. "הם הסכימו לשנות את מדיניותם, לפחות כך הובא לידיעתי", הצהיר טילרסון במהלך השימוע והוסיף כי וושינגטון הפעילה לחץ על יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כדי לטפל בנושא.

"קיימנו דיונים ישירים בעניין עם נשיא הרשות כשעבאס (אבו מאזן) ביקר בארה"ב ונפגש עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ", תיאר טילרסון. הפגישה, שהתקיימה בתחילת חודש מאי, הביאה את טילרסון ללחוץ על יו"ר הרשות במהלך פגישותיהם הבאות: "אמרתי לו ש'אתה חייב להפסיק לגמרי את התשלומים למשפחות של מי שמכונים 'שהידים''".

טילרסון מציע מו"מ (צילום: רויטרס)
"הסכימו להפסיק תשלומי המחבלים", טילרסון | צילום: רויטרס

לדברי טילרסון, בכוונת הפלסטינים להפסיק את התשלומים לכל המשפחות של מי שביצע מעשה רצח או אלימות כנגד אחרים. "אמרתי להם שזה לא מקובל על הממשל בארה"ב ולא מקובל על העם האמריקני", הסביר טילרסון.

בחודש שעבר התייחס טילרסון לפעילות שנעשית על ידי הממשל בכוונה להחזיר את ישראל והפלסטינים לשולחן המשא ומתן ואמר כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עושה מאמצים כבירים כדי לתווך בין הצדדים. בנוסף, הדגיש מזכיר המדינה במהלך מסיבת העיתונאים כי הנשיא הפעיל לחץ כבד על שני הצדדים להסכים להגיע למו"מ, והבהיר כי הצדדים יידרשו לפשרות.