צפו בסיכום חדשות סוף השבוע (צילום: Krokodyl, Sky News)
שגרירות ארה"ב בישראל (ארכיון) | צילום: Krokodyl, Sky News

ימים ספורים לפני ביקור נשיא ארה"ב בישראל, סימני השאלה סביב העברת השגרירות האמריקנית לירושלים נמשכים. פקיד אמריקני הבהיר היום (חמישי) כי "בניגוד לדיווחים, הנשיא טראמפ עוד לא קיבל החלטה על העברת השגרירות לירושלים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הפקיד הוסיף כי טראמפ "לא מתכנן לקבל החלטה בנושא עד לאחר ביקורו" - ימים ספורים לפני תאריך היעד (הדד-ליין), בו יידרש טראמפ להחליט האם להאריך את הצו שדוחה את העברת השגרירות.

בתוך כך נמשכות ההכנות לביקור ההיסטורי והמתוח בין המנהיגים. היום נפגשו ראש הממשלה נתניהו והשגריר רון דרמר עם שליחו המיוחד של הנשיא טראמפ ג'ייסון גרינבלט. המפגש היה הכנה לקראת הגעתו של הנשיא ביום שני.

בכיר בבית הלבן אמר אתמול לרשת "בלומברג" האמריקנית כי הנשיא האמריקני דונלד טראמפ החליט שלא להעביר באופן מיידי את שגרירות ארה"ב לירושלים. "אנחנו לא חושבים שזה יהיה חכם להעביר את השגרירות כעת", אמר הבכיר. "איננו מעוניינים לעורר פרובוקציה".

הבכיר, שסירב לחשוף את שמו בשל רגישות הסיפור, טען כי האמריקנים חושבים שהשיחות שהם מנהלים עם ישראל ועם הפלסטינים "מבטיחים". על פי אותו בכיר, בממשל האמריקני מרוצים בעיקר מהפלסטינים, שהסכימו להתחיל את המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים.

יטיל וטו. טראמפ (צילום: רויטרס, חדשות)
"לא יהיה חכם להעביר השגרירות", טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

"אנחנו לא חושבים שזה יהיה חכם להעביר באופן מיידי את השגרירות האמריקנית לירושלים", הסביר הבכיר. "היינו מאוד ברורים בעמדה שלנו ובמה שאנחנו רוצים להשיג. אבל אנחנו לא רוצים לעורר פרובוקציה כששני הצדדים 'משחקים יפה'".

במהלך קמפיין הבחירות שלו הבטיח טראמפ מספר פעמים להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים. "זוהי הבירה הנצחית של העם היהודי", אמר אז טראמפ.

שלשום דווח כי בכירים אמריקנים חזרו והבטיחו כי שגרירות ארה"ב אכן תעבור לירושלים. לדבריהם, המהלך עשוי לקחת זמן, ועל ישראל להפסיק ללחוץ בנושא - לחצים פוליטיים, בעיקר מימין, גורמים לדבריהם רק נזק למטרה.

טילרסון. בדרך החוצה (צילום: רויטרס)
"הנשיא קשוב מאוד", טילרסון | צילום: רויטרס

"הנשיא זהיר כשהוא מבין את ההשפעה על תהליך השלום"

מוקדם יותר השבוע רמז מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון כי המהלך עשוי שלא לצאת לפועל. "הנשיא מאוד זהיר, הוא מבין כיצד ההחלטה תשפיע על תהליך השלום", אמר טילרסון, והדגיש כי הוא מודע לכך שההחלטה של טראמפ תגרור תגובות רבות במזרח התיכון. עם זאת, הוסיף כי "הנשיא קשוב מאוד בנושא הזה גם לישראלים וגם לפלסטינים, ובוחן האם ישראל רואה בזה כמסייע להליך השלום או להרס".

כך או כך, בתוך פחות משבועיים יידרש טראמפ להחליט בנושא, מכיוון שדחיית החוק שמחייב את העברת השגרירות לירושלים פגה ב-1 ביוני. קודמו של טראמפ בתפקיד, הנשיא לשעבר ברק אובמה, היה האחרון עד כה שחתם על הצו לדחיית העברת השגרירות - ובארה"ב כבר דווח כי טראמפ עשוי להאריך את הדחייה בחצי שנה לפחות, על מנת לקיים דיונים נוספים.

שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן החליט בשלב זה לעבוד מתוך השגרירות האמריקנית בתל אביב - ולא מהקונסוליה בירושלים. פרידמן, שמחזיק בבעלותו דירה בירושלים, צפוי להמשיך לגור במעון הרשמי של השגריר האמריקני בהרצליה. השגריר הגיע השבוע לישראל ונפגש אתמול עם ראש הממשלה ונשיא המדינה, שהדגישו בפניו את חשיבותה של ירושלים לישראל ולעם היהודי.