האי המלאכותי שמקדם כ
צילום:

האי של כ"ץ שיתניע את גלגלי המשא ומתן? משלחת ההכנה האמריקנית לביקורו של הנשיא טראמפ נחתה בישראל לסיכום הביקור הקצר שלו - אלא שעדיין מתנהלים מגעים על תוכן הביקור. במוקד יעמדו כמובן אירן והסנקציות נגדה על תמיכה בטרור - אבל גם קריאה של טראמפ למשא ומתן לשלום בלי הפתעות ותכתיבים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בכירים בממשל האמריקני מאותתים: טראמפ רציני, הוא רוצה תוצאות והוא פתוח לרעיונות חדשים. זו אחת הסיבות שבכירים במועצה לביטחון לאומי, בהמלצת השליח האמריקני למו"מ, ג'ייסון גרינבלט, פינו השבוע זמן כדי לשמוע משר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ על כמה יוזמות מדינתיות-תחבורתיות.

בראש היוזמות, רעיון האי המלאכותי מול עזה, שאותו חשפנו לפני כ-6 שנים. הערב (שישי) פורסם לראשונה סרט הדמיה של נמלי ישראל על חזון האי, שישמש גם נמל וגם שדה תעופה - ויהיה המוצא של עזה לעולם. התכנון הוא לקשר אותו באמצעות כביש צר לרצועת עזה, כך שיתאפשר פיקוח ביטחוני.

ראש הממשלה נתניהו לא הביע תמיכה ברעיון, אבל בממשל האמריקני דווקא ראו בו דוגמא ליוזמה יצירתית. שר הביטחון ליברמן מתנגד ודורש פירוז תמורת פיתוח, אבל במערכת הביטחונית יש גם תומכים.

ולצד היוזמה הזאת, הציג כץ גם את יוזמת חיבור מסילות הרכבת מחיפה דרך ירדן, ועד סעודיה, כגשר יבשתי לים התיכון. זה חלק מהשלום הכלכלי, אבל כ"ץ הסביר שזה לא במקום תהליך מדיני, אלא במקביל, אחרת זה ייתפס כעוד תירוץ למשיכת זמן.