נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו נושאים הערב (שני) הצהרות משותפות בבית המלון המלך דוד בירושלים, לפני שישבו לארוחת ערב יחד עם רעיותיהם מלאניה ושרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עם כניסתם למעון הרשמי של ראש הממשלה, הוזמנו בני הזוג טראמפ לחתום על ספר האורחים. לאחר מכן העניקו בני הזוג נתניהו מתנה לבני הזוג טראמפ - ספר תנ"ך, והכירו לנשיא ולרעייתו את בנם, יאיר נתניהו, במהלך סיור שערכו להם בבית.

"אנו מכירים שנים רבות ותמיד טוב לראותך", אמר נתניהו בפתח דבריו. "היית בכותל, אחד מאתריה הקדושים של היהדות, הייתם בכנסיית הקבר. אני מעריך את העובדה שביקרת בכותל, והיית הנשיא המכהן הראשון שעשה זאת".

"היה לנו דיון יוצא מן הכלל, אני חושב שאנו מבינים אחד את השני", המשיך נתניהו. "אני רוצה שתדע עד כמה אנו מעריכים את השינוי במדיניות האמריקנית כלפי אירן, שעליה הכרזת לפני שעה. אנו מעריכים את עמדתך האמיצה נגד הנשק הכימי בסוריה. המנהיגים הערבים שפגשת יכולים לשנות את האווירה ולשנות את התנאים לשלום אמיתי. כל אלו סימנים נהדרים בביקור ההיסטורי שלך".

הנשיא טראמפ אמר בתורו כי "התרגשתי בכותל, המלים לא יוכלו להביע את עומק החוויה, זה הותיר בי רושם לנצח". הוא הוסיף לאחר מכן כי "היום אנו שוב מחזקים את הברית בין ישראל לארה"ב. זו חברות שבנויה על אהבתנו המשותפת לחירות, זכויות אדם ותקווה משותפת לישראל ולשלום בר קיימא. אנו רוצים שיהיה שלום בישראל. אבל אנחנו יותר מחברים, אנו בני ברית, ישנן המון הזדמנויות לפנינו אבל אנו חייבים לנצל אותן יחד".

"בביקור שלי בסעודיה נפגשתי עם מנהיגים רבים מן העולם הערבי והמוסלמי", הוסיף טראמפ. "אנחנו חולקים את הדאגות נגד דאע"ש ואירן ולגבי הקיצוניות שהולכת ומתפשטת בחלקים רבים של העולם המוסלמי. אני שמח שיש שיתוף פעולה בהתמודדות מול הטרור ובהתמודדות עם האידיאולוגיה של השנאה. שיתוף פעולה אזורי יאפשר ביטחון לאזור, ביטחון לארה"ב וביטחון גדול יותר לעולם, ובכלל זה חידוש התהליך עם הפלסטינים וישראל. זו ההעסקה הקשה מכולן, אבל יש לי הרגשה שבסופו של דבר נגיע לשם. ארה"ב מוכנה לעזור".

טראמפ ונתניהו
צילום: רויטרס, חדשות

כחלק מביקור הנשיא האמריקני הוא הגיע הערב לפגישה קצרה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במלון. טראמפ הבטיח בפתח המפגש כי "לאירן לעולם לא יהיה נשק גרעיני". הוא אף התייחס לדיווחים כי שמה של ישראל הוזכר בפגישתו עם גורמים רוסים, פגישה בה לכאורה מסר להם מידע מסווג: הוא הדגיש כי "לא הזכרתי את המילה או השם של ישראל".

את הדברים הללו אמר טראמפ בתגובה לשאלות של עיתונאים רבים שנכחו בחדר וביקשו את התייחסות הנשיא לפרשת רוסיה. "אני מעולם לא הזכרתי את המילה ישראל, לא הזכרתי אותה במהלך השיחה, אני רוצה שזה יהיה ברור", אמר. "כבוד גדול עבורי להיות כאן, כבוד עבורי להיות הנשיא המכהן הראשון בכותל המערבי".

"על אירן להודות לארצות הברית על העסקה שנחתמה איתה, אך במקום לומר תודה, היו בעיות רציניות עם העניין", הוסיף טראמפ. "לאירן לעולם לא יהיה נשק גרעיני, אני יכול להבטיח זאת".

שתי הנשים הראשונות בהדסה עין כרם
שתי הנשים הראשונות בהדסה עין כרם | צילום: חדשות 2

על פי הודעת הבית הלבן הערב, טראמפ הגיע כדי "לפעול נגד ההשפעה הממאירה של אירן באזור ולבנות ברית חזקה עוד יותר עם ישראל". בנוסף, הדגישו בבית הלבן כי "שלום עם הפלסטינים אפשרי, דרושה גישה חדשה לתהליך, יחד עם גישה חדשה מצד העולם הערבי".

במקביל למפגש בין המנהיגים, ביקרו רעיית הנשיא האמריקני, מלאניה, ורעיית ראש הממשלה, שרה, בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. לקראת הביקור פנו הורים לילדים חולי הסרטן בהדסה במכתב למלאניה טראמפ ולשרה נתניהו, בבקשה שיבקרו במחלקה ההמטו-אונקולוגית העומדת להיסגר בצו מנהל בית החולים רוטשטיין.

מוקדם יותר צייצה מלאניה טראמפ בחשבון הטוויטר שלה: "תודה לכם מר וגברת ריבלין על קבלת הפנים הלבבית בביתם, ותודה שהראיתם לנו את הגנים היפים שלכם".

בני הזוג אצל הנשיא ריבלין
בני הזוג אצל הנשיא ריבלין | צילום: פלאש 90 \ Yonatan Sindel

אחר הצהריים הגיע טראמפ לרחבת הכותל המערבי בירושלים, ללא נוכחות פוליטיקאים ישראלים. טראמפ ובני משפחתו התפללו והניחו פתק. רעיית הנשיא, מלאניה, ובתו איוונקה התפללו בעזרת הנשים, והבת היהודיה אף נראתה מזילה דמעה. מדובר בפעם הראשונה שבה נשיא אמריקני מכהן מבקר באתר הקדוש.

עוד קודם לכן, לאחר שהתקבל בטקס רב רושם בנתב"ג, המריא טראמפ במסוק לירושלים - ומשם לבית הנשיא לפגישת עבודה עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. במהלך פגישתם אמר טראמפ לריבלין: "עשינו היסטוריה בריאד, אני רוצה את העסקה האולטימטיבית. שלחתי את האיש הכי טוב אליכם, דיוויד פרידמן". ריבלין השיב לו: "קודם כל צריך צעדים בוני אמון. פעמיים הלכנו לישון עם חלום השלום וקמנו לסיוט - בהתנתקות ובאוסלו. אסור שזה יקרה שוב".

מה צפוי בהמשך הביקור? לצפייה בלוח הזמנים וברשימת חסימות הכבישים לחצו כאן

בהכנת הידיעה השתתף עמית ולדמן.