קלקיליה (צילום: יוסי זמיר / פלאש 90)
קלקיליה. ארכיון | צילום: יוסי זמיר / פלאש 90

תכנית הבנייה להרחבת העיר הפלסטינית קלקיליה, על חשבון שטחי C שבשליטת ישראל, עוררה סערה במערכת הפוליטית, ובתגובה להאשמות טען רה"מ נתניהו כי מדובר בתכנית שכבר הופקדה לביצוע, הובאה על ידי שר הביטחון בשנה שעברה ואושרה על ידי הקבינט. אך הערב (חמישי) נחשף מכתב ששלח השר אלקין לרה"מ ולשר הביטחון, בו הוא טוען כי הליך אישור התכנית בקבינט לא היה תקין ולא היה שקוף.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"התכנית, בהיקף זה, למיטב זכרוני לא נידונה בקבינט", כתב השר אלקין. "קידום התכנית, ללא דיון ממצה במסגרת הקבינט, הוא בעיניי ניסיון של הדרגים הבכירים בצה"ל לעצב מציאות חדשה מאחורי גבו של הדרג המדיני ואינני יכול להסכים עם כך". עוד הוסיף השר להגנת הסביבה כי הוא מבקש מנתניהו וליברמן להורות באופן דחוף על עצירת קידום התכנית והבאתה לדיון ממצה בפני הקבינט.

"המצב שבו על כל 200 יחידות דיור בהתיישבות מתקיימים דיונים ברמת ראש הממשלה ושר הביטחון, וכן העובדה כי בניגוד למדיניות שהוצגה בקבינט, גם תכניות שעמדו במגבלות שסוכמו לא אושרו לקידום תכנוני, זאת כשבמקביל מקודמת תכנית בהיקף של עשרות אלפי יחידות דיור לפלסטינים בשטחי C היא מציאות של אפליה קשה של צרכי ההתיישבות הישראלית ביו"ש", הוסיף. "ממשלה של המחנה הלאומי איננה יכולה להשלים עם מציאות שכזו ולתת לזה יד".

זאב אלקין (צילום: חדשות)
דורש את עצירת התכנית. אלקין | צילום: חדשות

בשיחות סגורות אומר נתניהו כי הנתונים שפורסמו אינם מדויקים. "תמוה ששרי קבינט שהיו שותפים להחלטות מתכחשים להם בסימנים ראשונים של ביקורת ולחץ", אמר רה"מ. "אין ולא תהיה ממשלה שדואגת יותר להתיישבות מהממשלה הזאת. ציבור המחנה הלאומי לא יסלח למי שיחזור על הטעות של ערעור ממשלת ימין מתוך הימין".

על פי התכנית המדוברת, העיר תורחב בהיקף שטח של כ-2,500 דונם ותכלול עד 14 אלף דירות חדשות - שישמשו מספר פוטנציאלי של 60 אלף תושבים בעיר שיש בה כ-50 אלף כיום. בפועל, ההערכה שרק חצי מהתכנון ימומש. בתכנית יש הקלה משמעותית שמאפשרת בניה קרובה יותר לגדר ההפרדה - 50 מטרים לעומת הכלל הנהוג של 200 מטר. גורמי ביטחון טוענים שהעניין נבחן ואושר ביטחונית על ידי פיקוד מרכז, אבל מדובר צה"ל סרבו להתייחס לטענה בנימוק שמדובר בעניין מדיני.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן מחה ואמר: "ישהו יצא מדעתו. לא רק שניתן פרס לא ברור על מה לעיר הטרור קלקיליה, מגדילים לעשות ומעניקים לה בניגוד לישובים יהודים לשבת צמוד לגדר ההפרדה בניגוד למקובל ולצרכי הבטחון. הדבר הזה הוא חציית קו אדום נוסף. הישוב צופים והמועצה האזורית שומרון ייצאו למאבק על הדבר הזה שנוגע אגב גם לישובים בתוך הקו הירוק. כוכב יאיר, כפר סבא ואחרים".

"הטענות לא נכונות ואבסורדיות"

אך השר אלקין אינו הראשון שמתנגד לתכנית. השרים בנט ושקד טענו כי על אף שהתכנית כונתה על ידי שר הביטחון ליברמן "שיטת המקל והגזר", היא מקדמת למעשה את "ההשתלטות הפלסטינית על שטחי C". הם ציינו כי "אין ספק שמשמעות התכנית מחמירה אל מול ההיקפים המצומצמים מאד של בנייה שאישר ראש הממשלה לישובים הישראלים".

הם הוסיפו כי "על ממשלת ישראל לקדם את האינטרסים הישראליים ביהודה ושומרון, ולא את אלה של הפלסטינים. לנוכח משמעויות אלה נדרוש להקפיא את התכנית עד לדיון מחודש בקבינט או עד שיווק של 14 אלף יחידות דיור לישראלים בשטחי C".

ביקורת על נתניהו נשמעה גם בתוך מפלגתו של ראש הממשלה. סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי תקפה ואמרה כי לא ייתכן שתושבי קלקיליה ייהנו מזכויות יתר. "הוספת אלפי יחידות דיור בקלקיליה בלי בנייה משמעותית בשומרון פוגעת בהתיישבות היהודית", טענה סגנית השר. "הממשלה מחויבת לבנות בהתאם לצרכי השטח ואחרי שנות ההקפאה הארוכות, התכניות שאושרו אינן מספקות".

לביקורת הצטרף גם שר התיירות יריב לוין, שאמר כי "הרשות הפלסטינית ממשיכה להסית לטרור ולפגוע בביטחון של כלל אזרחי ישראל. הרשות מפרה ברגל גסה ובאופן שיטתי את כל התחייבויותיה ועל כן נכון לבחון מחדש את מימוש ההחלטה להרחבת קלקיליה, אשר הנזק הטמון בה הוא רב".

בלשכת ראש הממשלה דחו את טענות המתנחלים ואמרו כי . "מאז שהובאה התכנית אושרו לתכנון ולבנייה מעל 10,000 יחידות דיור להתיישבות היהודית, ולכן הטענה אינה נכונה ואף אבסורדית", ציינו.