נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הגיע אחר הצהריים (שני) לרחבת הכותל המערבי בירושלים, ללא נוכחות פוליטיקאים ישראלים. טראמפ ובני משפחתו התפללו והניחו פתק. רעיית הנשיא, מלאניה, ובתו איוונקה התפללו בעזרת הנשים, והבת היהודיה אף נראתה מזילה דמעה. מדובר בפעם הראשונה שבה נשיא אמריקני מכהן מבקר באתר הקדוש. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתו של טראמפ איוונקה, התרגשה במיוחד בעת שנכנסה לעזרת הנשים. בדומה לאביה ורעייתו, גם היא הטמינה פתק בין אבני הכותל. לקראת סוף הביקור הניחה איוונקה את ידיה על הכותל והזילה דמעה בשל המעמד המרגש. זמן קצר לאחר מכן צייצה בחשבון הטוויטר שלה: "זה היה מאוד משמעותי עבורי לבקר במקום הכי קדוש לדת שלי, ולהשאיר בו פתק תפילה".

מוקדם יותר, לאחר שהתקבל בטקס רב רושם בנתב"ג, המריא טראמפ במסוק לירושלים - ומשם לבית הנשיא לפגישת עבודה עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. במהלך פגישתם אמר טראמפ לריבלין: "עשינו היסטוריה בריאד, אני רוצה את העסקה האולטימטיבית. שלחתי את האיש הכי טוב אליכם, דיוויד פרידמן". ריבלין השיב לו: "קודם כל צריך צעדים בוני אמון. פעמיים הלכנו לישון עם חלום השלום וקמנו לסיוט - בהתנתקות ובאוסלו. אסור שזה יקרה שוב".

השגרירות תעבור כבר ב-2019? (צילום: רויטרס)
מטמין פתק בכותל. טראמפ | צילום: רויטרס
כך נראה היום של מלאניה טראמפ (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

עוד לפני פגישת העבודה מסרו השניים הצהרות. "אנחנו רוצים שלום ואנחנו דוחפים לשלום", אמר ריבלין לטראמפ, "אנחנו מתפללים לשלום כבר מאה שנים ובעזרת השם מישהו יביא לנו שלום". טראמפ שיבח באוזניו את שגריר ארה"ב בישראל: "אני חושב שדייויד פרידמן יהיה מאוד מצליח ואם לא אז נאשים אותו. הצוות שלי היה מאוד מוצלח והצוות שלי ורקס טילרסון עשה עבודה מאוד טובה. חזרנו מהמזרח התיכון עכשיו, מסעודיה, והתייחסו אלינו מאוד יפה ויש הרגשה מאוד טובה כלפי ישראל".

בספר האורחים בבית הנשיא כתב טראמפ: "זה כבוד גדול להיות בישראל עם כל החברים הטובים שלי!". במהלך הפגישה הציג בפניו ריבלין את התמונות של הדר גולדין ואורון שאול ז"ל, שגופותיהם מוחזקות בידי חמאס, ואמר לו כי חשוב לישראל להשיב את הבנים מידי חמאס.

הנשיא טראמפ נחת בישראל (צילום: חדשות 2)
הנשיא ורעייתו יוצאים מהמטוס בנתב"ג | צילום: חדשות 2

ריבלין: "שלא נירדם עם חלום ונתעורר עם סיוט"

לאחר הפגישה נשאו השניים הצהרות נוספות. ריבלין הביע תקווה שטראמפ ורעייתו נהנים מהביקור והוסיף: "אני מעריך את ההזדמנות ללמוד על מחשבותיכם וחזונכם. אני מאמין שהקשר הבלתי שביר בינינו, יחד עם נחישותכם, תפתח אפשרויות חדשות לישראל ולאזור כולו. אתה סימנת את השמדת דאע"ש כאחד ממשימותיך הראשונות ואנחנו נעשה מה שאנו יכולים כדי לעזור לך במטרה זאת. ישראל מעריכה את ממשלך על הפעולות שנקטתם בסוריה. יש קווים אדומים כפי שנחצו בסוריה שאסור שלעולם ייחצו. יש מחיר שמי שמפר זכויות אדם בסיסיות צריך לשלם".

כמו כן הציג ריבלין בפני טראמפ את העץ שניטע בבית הנשיא לכבוד הגעתו. "עץ זה ניטע לכבוד ביקורו של נשיא ארה"ב דונלד ג' טראמפ בבית נשיא מדינת ישראל ראובן ריבלין, ערב יום ירושלים, כ"ו אייר תשע"ז, 22 במאי 2017", נכתב על הלוחית הצמודה לעץ. הפסוק ליד העץ לקוח מספר תהילים פרק קכב: "שאלו שלום ירושלים, ישליו אוהבייך, יהי-שלום בחילך שלווה בארמנותייך".

הפגישה אצל הנשיא ריבלין (צילום: רויטרס)
הפגישה עם הנשיא ריבלין | צילום: רויטרס

אזרח שעמד בצד בזמן ששיירת טראמפ עברה ממתחם התחנה לבית הנשיא צעק לעברו בוז: המשטרה עיכבה אותו, ערכה בירור ראשוני לגבי זהותו ושחררה אותו. לאחר המפגש המשיך טראמפ לכנסיית הקבר ולכותל - ביקור שעורר סערה בעקבות החלטתו של הנשיא לבקר בכותל לבד, ללא כל נציגות ישראלית לצידו.

לאחר מכן יבקרו ביחד רעייתו של טראמפ מלניה ורעייתו של ראש הממשלה שרה נתניהו בבית חולים הדסה עין כרם, שם ייפגשו עם הצוותים הרפואיים וישמעו על עבודתם. בערב ייפגש טראמפ עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובתום הפגישה יארחו ראש הממשלה ורעייתו את בני הזוג טראמפ לארוחת ערב במעון ראש הממשלה.

מה צפוי בהמשך הביקור? לצפייה בלוח הזמנים וברשימת חסימות הכבישים לחצו כאן