טראמפ ובן סלמאן. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
מוחמד בן סלמאן בפגישה עם טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

מדינות המפרץ ובראשן סעודיה הציעו לנקוט צעדים לשדרוג היחסים עם ישראל, כך דיווח ה"וול סטריט ג'ורנל" לפי מקורות שתודרכו בנושא. על פי הדיווח, המדינות התנו את השדרוג בכך שרה"מ בנימין נתניהו יפעל לקידום תהליך השלום עם הפלסטינים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההצעה מטעם המדינות מגיעה על רקע ביקורו הקרוב של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בסעודיה, שם יפתח הנשיא את מסעו המדיני הראשון בתפקיד. במהלך הביקור תתקיים פגישת פסגה עם מנהיגים מוסלמים, בהם נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שתעסוק בין היתר במאבק בדאע"ש.

לפי הדיווח, הנורמליזציה הפוטנציאלית עם ישראל תתבטא בייסוד קווי טלקומוניקציה ישירים עם ישראל, אפשרות למעבר כלי טיס ישראלים מעל שטחן האווירי של מדינות המפרץ וביטול חסמי סחר בין המדינות. בתמורה, מבקשות המדינות מישראל לקדם צעדים כלפי הפלסטינים בהם הקפאת הבנייה בהתנחלויות והסרת המצור הכלכלי מעל רצועת עזה.

עמדתן של מדינות המפרץ נוסחה במסמך מדיני שלא פורסם והוא נועד לחזק את רצונו של טראמפ לפעול למען קידום "עסקה" שתפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. עוד דיווח העיתון כי סעודיה ואיחוד האמירויות יידעו את ארה"ב וישראל בצעדים אותם הן רוצות לקדם, אך לשכת ראש הממשלה לא מסרה תגובה.

היוזמה הנוכחית מביאה לידי ביטוי את חיזוק היחסים בין ישראל למדינות המפרץ על רקע המאבק באירן ובדאע"ש. "אנחנו כבר לא רואים את ישראל כאויב, אלא כהזדמנות פוטנציאלית", אמר לעיתון בכיר ערבי המעורב בהצעה.