קלקיליה (צילום: יוסי זמיר / פלאש 90)
אושרה הכפלת העיר. קלקיליה | צילום: יוסי זמיר / פלאש 90

הממשלה אישרה את הרחבת העיר הפלסטינית - והמתנחלים זועמים. ביהודה ושומרון טוענים כי ראש הממשלה סגר מאחורי גבם מהלך עם ממשל טראמפ לבנייה נרחבת לפלסטינים בעיר קלקיליה. מדובר בתכנית בנייה שהופקדה לביצוע לפני חודשיים להכפלת העיר - על חשבון שטחי C, הנמצאים בשליטה ישראלית. המתנחלים: "הממשלה איבדה את הבלמים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי התכנית המדוברת, העיר תורחב בשטח של כ-2,500 דונם ותכלול עד 14 אלף דירות חדשות - שישמשו מספר פוטנציאלי של 60 אלף תושבים בעיר שיש בה כ-50 אלף כיום. בפועל, ההערכה היא שרק חצי מהתכנון ימומש אבל במועצה האזורית שומרון טוענים שאיש בממשלה לא דיבר או תיאם את המהלך שירחיב את העיר עד לגבול ההתנחלות צופים.

תנועת "רגבים" מתכננת להגיש התנגדות לתכנית, למרות שגורמים במערכת הביטחון אומרים שמדובר בתכנית ישנה במסגרת ה"מקלות והגזרים" של שר הביטחון ליברמן.

התכנית להגדלת קלקיליה
העיר תורחב ע"ח שטחי C | צילום:

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן שכבר מתח ביקורת חריפה על מהלכי נתניהו תוקף גם היום (רביעי) את הממשלה. "הבטיחו שלא משנה מי ייבחר אחרי אובמה תהיה תנופת בנייה ביהודה ושומרון, זה לא קרה", טען דגן. "הבטיחו שלא יהיו מכסות על הבנייה ביהודה ושומרון, אך בפועל הורידו כמות גדולה של יחידות שאפשר היה לאשר אפילו לפי כללי הקבינט, הבטיחו שלא יעבירו שטחים משטחי C ל-B, אך בפועל מעבירים, אפילו לשטחי A".

"לוקחים את עיר הטרור קלקיליה ונותנים לה במתנה הגדלה של פי 2 עם תוספת 14 אלף יחידות חדשות", הוסיף. "האם לממשלה הזו בלמים? האם אין גבול לחוסר האמינות? אנחנו לא יכולים לקבל את התכנית הזו, זה לא הגון".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "מדובר בתוכנית שהובאה ע"י שר הביטחון בשנה שעברה ואושרה ע"י הקבינט. מאז אושרו לתכנון ולבנייה מעל 10,000 יחידות דיור להתיישבות היהודית, ולכן הטענה אינה נכונה ואף אבסורדית".

עימות מול נתניהו: "הקפאה סמויה"

לפני שבועיים פתחו ראשי המתנחלים בעימות מול ראש הממשלה, לאחר שהמדינה הודיעה שהיא צפויה לאשר לראשונה מאז כניסתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לתפקיד תכנית בנייה ביהודה ושומרון. ראשי המתנחלים הודיעו שהם יוצאים למאבק ועימות חזיתי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר שניתחו את כמות הבתים שעולים לאישור בוועדת התכנון העליונה בשבוע הבא. אנשי מועצת יש"ע אמרו אז שמדובר בהקפאה סמויה.

"שוב התבשרנו כי ראש הממשלה בחר לדחות את רוב בקשות הבנייה של היישובים ביהודה ושומרון", כתב אז דגן. "אחרי שמונה שנים, היום כבר אין תירוצים. אם הקפאת הבניה הזו אכן תאושר, ואם אפילו כעת הבניה ביו"ש אכן תוקפא מחד יהיה על הליכוד כמי שמוביל את המחנה הלאומי, לשקול להעמיד מועמד אחר לראשות הממשלה, שיהיה מחויב במעשים ולא רק במילים, לאידאולוגיה של המחנה הלאומי בישראל".