"חסר לישראל שר ביטחון במשרה מלאה" (צילום: מארק ישראל שלם, פלאש 90, חדשות)
נתניהו ובנט (ארכיון) | צילום: מארק ישראל שלם, פלאש 90, חדשות

השר נפתלי בנט תוקף את מדיניות הליכוד בנוגע לבנייה בהתנחלויות. "הסיפור אינו הנשיא טראמפ, אלא עמדת ממשלת ישראל", צייץ בטוויטר. "מכיוון שלא הנחנו יוזמה ישראלית נחושה על השולחן, את הוואקום מילא 'שתי מדינות'". לדבריו, זו תוכנית "שלא תוביל לשום מקום חוץ מתסכול. אין לי להלין כי זו מדיניות נתניהו המוצהרת".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"המדיניות החדשה היא מאוזנת וסבירה בתנאי שאכן תתבצע בפועל. אין מגבלה כמותית על הבנייה", הוסיף בסדרת ציוצים ומתח ביקורת מרומזת: "מנסיוני נצטרך לוודא שהיא מיושמת". בנט הוסיף כי המגעים עם ארה"ב הם "החמצה אסטרטגית - במקום להציב אלטרנטיבה (תכנית ריבונות ב-C, אוטנומיה וכו') היינו פאסיביים".

בנט מנה את ההישגים אותם צברה מפלגתו, שזכתה לשמונה מושבים בכנסת בלבד בבחירות האחרונות, אך הדגיש: "בשביל שינוי פרדיגמה, מנסיגות לריבונות ואוטונומיה, אנחנו זקוקים ל-25 מנדטים". לדבריו, "שואלים מה ההבדל בינינו לבין הליכוד - זה ההבדל".

"להמשך ניהול טקטי ותמרון, הליכוד בסדר; לשינוי עומק, רק בית יהודי גדול", המשיך בנט. "בינתיים, נוודא ביצוע של מדיניות שסוכמה". לדבריו, "בחיים צריך לנצל הזדמנויות, אך אנו אופטימיים - נמשיך לדחוף, ובסוף נממש".

עמונה (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
עמונה (ארכיון) | צילום: חדשות 2

הליכוד: "בנט האחרון שיכול להטיף"

השר מתח ביקורת נוספת על ניהול מבצע "צוק איתן", כחודש לאחר דוח המבקר החמור, וכתב: "מילה אחרונה על קלע דוד/כיפת ברזל: בהגנה לא מנצחים מלחמות. אסור שעימות מול חמאס ייקח 50 יום. מדיניות ישראל חייבת להיות: ניצחון מוחלט. זהו".

מהליכוד נמסר בתגובה: "משעשע לקרוא את ציוציו של בנט על ראש הממשלה נתניהו, שפועל בנחישות, בתבונה ובאחריות למען ביטחון ישראל ולמען ההתיישבות".

עוד תקפו בליכוד ואמרו כי "בנט הוא האחרון שיכול להטיף על עמידה בלחצים כשהוא כשר חינוך נכנע לכל אורך הדרך ללחצים של הקרן החדשה בתוך משרד החינוך ומשאיר את מחמוד דרוויש בתוכנית הלימודים, נותן קביעות כאחראית על לימודי אזרחות לאשת שמאל קיצוני ומעלים עין מההסתה הפלסטינית בבתי הספר במגזר הערבי ובמזרח ירושלים שממומנים על ידי משרד החינוך בראשו הוא עומד".

בחדשות סוף השבוע נחשף כי ישראל מתכוונת לרסן "באופן משמעותי" את הבנייה בהתנחלויות בהתאם למדיניות שמקדם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, דבר בו עדכן ראש הממשלה את חברי הקבינט ביום שישי האחרון.

על פי ההחלטה, ישראל תמנע מהרחבת התנחלויות קיימות ותמשיך לבנות רק בתוך השטח הבנוי הקיים. עם זאת, מוקדם יותר אישר הקבינט להקים התנחלות חדשה למפוני עמונה ואפשר את קידום התכניות של 2,000 יחידות דיור בשטחים. בשונה ממקרים דומים בעבר, הבית הלבן לא גינה בחריפות את הקמת ההתנחלות החדשה למפוני עמונה ואת אלפי יחידות הדיור שייבנו בגדה, אלא להיפך - בכיר אמריקני אמר לחדשות 2 כי "הבית הלבן מקבל זאת בהבנה" אך "מצפה למדיניות ריסון" עתידית.