על רה"מ: "עדיין מאמין בפתרון 2  המדינות"
"הדרך לשלום - מו"מ ישיר" | צילום:

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתח הבוקר (ראשון) ביקורת על יוזמת השלום הצרפתית לכינוס ועידה אזורית כדי לחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. "הדרך היחידה לקדם שלום אמת היא באמצעות משא ומתן ישיר בינינו לבינם, ללא תנאים מוקדמים", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הניסיון ההיסטורי שלנו הראה שרק באמצעות משא ומתן ישיר השגנו את השלום עם מצרים, רק ככה השגנו את השלום עם ירדן", המשיך נתניהו. "כל ניסיון אחר רק מרחיק את השלום ונותן לפלסטינים פתח מילוט להימנע מלהתעמת עם שורש הסכסוך, שהוא אי הכרה במדינת ישראל".

הבוקר נפגש נתניהו עם שר החוץ הצרפתי ז'אן מארק איירו ואמר לו כי "ההחלטה השערורייתית שהתקבלה באונסק"ו בתמיכת צרפת, שלא מכירה בקשר בן אלפי השנים בין העם היהודי להר הבית, מטילה צל על הוגנות כל הפורום שצרפת מנסה לכנס".

מתיחות בהר: "חוסר אכיפה ונחישות" (צילום: רויטרס, חדשות)
הר הבית במוקד המחלוקת | צילום: רויטרס, חדשות

ראש הממשלה ציין כי השר הצרפתי אמר לו שההחלטה הזאת נבעה מאי הבנה ושהוא ידאג אישית שהיא לא תחזור.

שר החוץ הצרפתי הזהיר שאי עשיה תפיל את השטחים לידי דאעש והבהיר בשיחה עם נתניהו שצרפת תמשיך לקדם את היוזמה שלה לשלום במזרח התיכון, למרות התנגדותו. "אנחנו לא מוותרים וכך גם שאר השותפים שלנו", אמר במסיבת עיתונאים בסיום הפגישה עם ראש הממשלה. "נתניהו אמר שהוא מעוניין בשיח ישיר, אבל האופציה הזאת לא רלוונטית".

בשבוע שעבר שלח נתניהו מכתב חריף לנשיא צרפת פרנסואה הולנד, שבו מחה בתקיפות על תמיכת צרפת בהחלטת אונסק"ו - הצעה המתכחשת לקשר היהודי להר הבית שאימצה סוכנות האו"ם לפני כחודש. בין התומכות בהצעה הייתה גם צרפת.

נתניהו כתב להולנד כי מדובר ב"עיוות היסטורי" ובהחלטה "מוטה ופוגענית באופן קיצוני". ימים ספורים לאחר שליחת המכתב, הודיע ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס כי התמיכה הצרפתית בהחלטת אונסק"ו הייתה טעות ואף אמר כי מדובר בהחלטה "אומללה ומגושמת".