חאלד משעל, ארכיון (צילום: רויטרס)
חאלד משעל, ארכיון | צילום: רויטרס

חאלד משעל, יו"ר השלכה המדינית של חמאס, מתייחס לראשונה לתוצאות הבחירות בישראל וטוען כי ניצחונו של ראש הממשלה נתניהו והתחזקות הימין תביא ל"קיצוניות נוספת", כך בריאיון שהעניק לרשת BBC הבריטית. "הארגון לא מעוניין בהסלמה, אך יגן על עצמו אם יידרש לכך", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משעל, כך נראה, מנסה לנצל את מערכת היחסים המעורערת בין ראש הממשלה נתניהו לבין הממשל בוושינגטון, ולהשמיע אמירות מתונות יותר. הוא קרא להקמת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 67', זאת למרות שבעבר התנגד נחרצות לתהליך השלום. לדבריו, הפלסטינים הראו לאורך השנים כי הם "גמישים, רציניים ולהוטים להשיג שלום צודק וראוי".

"ישראל הרגה את תהליך השלום", תקף מנהיג ארגון הטרור העזתי, תוך שהוא מאשים את ממשלת נתניהו והימין בישראל בקריסת התהליך המדיני בתיווך האמריקני. "מדיניות ישראל הייתה תמיד רעה, אבל היום הימין נמצא במגמת עלייה שהגיעה לשיאה בניצחון נתניהו בבחירות. זה הולך להיות קשה יותר כשאנחנו רואים את ההקצנה במנטליות הישראלית".

נתניהו בליל הבחירות (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
נתניהו לאחר הבחירות | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

משעל קרא לקהילה הבינלאומית להכיר בפלסטין כמדינה, ודחה את הטענות של ראש הממשלה נתניהו לפיהן ארגונו זהה לדאע"ש ואל-קאעידה. "זה משחק ברור של ישראל, הם מנסים ללכת אחרי המערב והממשל האמריקני ולהציג את עצמם כשותפים ל'מלחמה בטרור', אנחנו לעומת זאת ארגון התנגדות שפועל נגד הכיבוש".

ממקום מושבו בקטאר התייחס משעל לטענות שהופנו השבוע על ידי ארגון "אמנסטי" נגד החמאס, על כך שירי הרקטות לעבר יישובי ישראל מהווה פשע מלחמה. "ההתקפות יימשכו כל עוד יש כיבוש, תוקפנות והרג", אמר משעל שהוסיף: "חמאס מכבד את החוקים הבינלאומיים ושם לו למטרה יעדים צבאיים בלבד".

עשה שימוש בנשק כימי? אסד (צילום: AP, חדשות)
חילוקי דעות עם אסד | צילום: AP, חדשות

ב-BBC טוענים כי משעל נראה בריא, בניגוד לדיווחים קודמים. "עליי לשמור על כושר כדי להמשיך בהתנגדות", התבדח עם אנשי הרשת הבריטית. עם זאת ניכר כי הוא רזה משמעותית מאשר בתקופה שבה שהה בדמשק, לאחר שהוגלה משם בשל אי הסכמתו לתמוך במשטר אסד. "כשהתבקשנו לצדד במשטר בניגוד לרצון אנשינו, סירבנו לכך", הסביר.