פרטנר תאלץ למצוא מותג חדש (צילום: רויטרס)
חברת אורנג' תנתק קשריה עם ישראל? | צילום: רויטרס

עוד חיזוק לתנועת החרם מצד חברה שלה פעילות משמעותית בישראל: מנכ"ל אורנג' העולמית סטפן רישאר אמר היום (רביעי) כי הוא שואף לסיים את ההתקשרות של החברה עם המפעילה בארץ - חברת פרטנר - "בהקדם האפשרי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסיבת עיתונאים בקהיר, שבמהלכה פירט את התכניות העתידיות של החברה במצרים, אמר מנכ"ל ענקית התקשורת הצרפתית כי אם היה יכול הוא היה מנתק את הקשר עם ישראל, בה יש לחברה למעלה משלושה מיליון מנויים, כבר מחר.

"לבצע את המהלך הזה כרוך בסיכון גדול ובקנסות משמעותיים - ועשוי לקחת זמן רב", אמר רישאר במהלך ועידה שבה השתתף.

stephane richard orange, סטפאן ריצ'ארד (צילום: רויטרס)
תומך בחרם, סטפן רישאר | צילום: רויטרס

במקביל לאמירות המטרידות של המנכ"ל, ארגוני זכויות אדם בצרפת לוחצים לאחרונה על הממשלה בפריז, שלה כרבע מאחוזי ההחזקה בחברה, לנתק את הקשרים עם ישראל ולא לאפשר את שירותי החברה בהתנחלויות.

מחברת פרטנר נמסר בתגובה לדברים כי "אנו מצרים על דבריו של מנכ"ל פראנס טלקום העולמית. ברצוננו להדגיש כי חברת פרטנר הינה חברת ישראלית בבעלות סבן קפיטל גרופ שבבעלות חיים סבן והציבור ואינה בבעלות פראנס טלקום( אורנג' צרפת). החברה מחזיקה במותג אורנג מאז 1998 והקשר היחידי ביננו לבין פראנס טלקום הוא המותג בלבד. החברה תמשיך לשרת נאמנה את כל הציבור במדינת ישראל ללא אפליה או אבחנה כלשהיא".

ארכיון (צילום: רויטרס)
קריאות לחרם על ישראל. ארכיון | צילום: רויטרס

כמו כדור שלג: אמש קראה התאחדות הסטודנטים הבריטית להטיל חרם על ישראל

התמיכה של החברה הצרפתית בחרם על ישראל מגיעה לאחר החלטת התאחדות הסטודנטים בבריטניה אתמול להצטרף לארגון BDS הקורא להטיל חרם כלכלי, אקדמי ותרבותי על ישראל בעקבות פעילותה ביהודה ושומרון.

ההצעה להצטרף לתנועה הונחה בפני מועצת ההתאחדות, שהצביעה ברוב של 19 חברים בעד המהלך מול 14 שהתנגדו. ההצעה הוגשה על ידי התאחדות הסטודנטים בבית הספר ללימודי אפריקה והמזרח הרחוק בלונדון.

היום הוציא איגוד האוניברסיטאות הבריטי הודעה שבה הביע התנגדות למהלך: "אנו מחויבים להחלפת רעיונות חופשית בין אוניברסיטאות ואקדמיות ללא קשר ללאום או למקום. לפיכך, האיגוד מתנגד בתקיפות לחרם אקדמי, מכיוון שהדבר סותר חופש אקדמי - כולל חירותם של אקדמאים לשתף פעולה עם אקדמאים אחרים".

באיגוד הסבירו כי החליטו להוציא את ההודעה בעקבות תפיסה רווחת בישראל שלפיה האוניברסיטאות בבריטניה תומכות בחרם אקדמי על ישראל. "אנו מתנגדים נחרצות לכל חרם אקדמי על אוניברסיטאות בישראל", נכתב. עם זאת הדגישו כי לאקדמיה שמורה זכות בסיסית למתוח ביקורת ולהעלות ספקות בנוגע למדיניות הלאומית והבינלאומית של כל מדינה.

נתניהו: "חרם עלינו - ולא על דאע"ש?"

מוקדם יותר היום מתח ראש הממשלה נתניהו ביקורת חריפה על החלטת התאחדות הסטודנטים הבריטים להצטרף ל-BDS, וזאת על רקע סירוב ההתאחדות בעבר לגנות את ארגון הטרור דאע"ש.

"ארגון סטודנטים ארצי בריטניה החליט להחרים את ישראל. זה קרה פחות משנה אחרי שהם סירבו לתמוך בחרם על דאע"ש", אמר נתניהו בפתח פגישתו עם שר החוץ הקנדי. "הם מחרימים את ישראל אך מסרבים להחרים את דאע"ש. זה נותן לך את כל מה שצריך לדעת על תנועת ה-BDS".