"הקהילה הבינלאומית מאבדת אמון בישראל": נשיא ארצות הברית ברק אובמה העניק ריאיון מיוחד לתכנית "עובדה" ולאילנה דיין שבו מתח ביקורת מרומזת על הפסימיות של ראש הממשלה בנימין נתניהו בסוגייה הפלסטינית והדגיש כי הסירוב הישראלי למשא ומתן מקשה על ארצות הברית לבלום הצעות לטובת הפלסטינים באו"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על האמירות הסותרות של נתניהו סביב האפשרות להקמת מדינה פלסטינית אמר: "לא מציאותי לחשוב שניתן יהיה לקיים את התנאים של ישראל מתישהו בעתיד הקרוב. לכן הסכנה כאן היא שישראל ככלל מאבדת אמינות. כבר כיום הקהילה הבין לאומית לא מאמינה שישראל רצינית בכוונתה להשיג פתרון שתי מדינות. ההצהרה של ראש הממשלה הגבירה את הסברה שאין שם מחוייבות של ממש". אובמה טען כי במצב הקיים "מדברים על שלום כמושג מופשט - תמיד זה 'מחר' או 'אחר כך".

"אני חושב שנתניהו מטיל ספק ביכולת של הפלסטינים והישראלים לשתף פעולה בשם השלום. אני חושב שנתניהו הוא גם פוליטיקאי שדואג לשמר את הקואליציה שלו ולשמור על הכסא שלו", הוסיף. "יש פחדים שמניעים את תגובת הממשלה, ואני מבין את זה, אבל הטענה שלי כלפי נתניהו היא שמה שנדמה נבון וזהיר בטווח הקצר, עשוי להתגלות כלא נבון בטווח הארוך".

צפו בריאיון הבלעדי עם היועץ הבכיר של אובמה (צילום: רויטרס)
"נהנה מהדו קרב איתו". ארכיון | צילום: רויטרס

על הנאום בקונגרס: "הייתה תחושה שהכללים הופרו"

"כשאמרתי אחרי הבחירות שיהיה עלינו להעריך מחדש את המדיניות שלנו התייחסתי למשהו מסוים מאוד - איך נתמודד עם הניסיון להגן על ישראל בזירה הבין-לאומית בכל הנוגע לסוגיה הפלסטינית?" שאל אובמה שהבטיח כי הסיוע הביטחוני והמודיעיני לא ייעלם כל עוד הוא נשיא. עם זאת, אמר אובמה, ארה"ב תתקשה לבלום מהלך דיפלומטי נוסף באו"ם: "אם בפועל אין כל סיכוי לתהליך שלום ממשי, אם איש לא מאמין בקיומו של תהליך שלום, אז קשה יותר להתווכח עם מי שמוטרד מהבנייה בהתנחלויות, עם מי שמוטרד מהמצב הנוכחי"

בריאיון חשף אובמה את עמדתו בנוגע למשבר בין השניים סביב הסוגייה האירנית והנאום בקונגרס: "אם הייתי מגיע לכנסת בלי לתאם עם נתניהו, או מנהל מו"מ עם הרצוג, היתה תחושה שהכללים הופרו". לדבריו, יחסי העבודה בין השניים נמשכים בטונים תקיפים: "כשאני נמצא עם נתניהו יש לנו שיחות טובות. הן קשות,  אבל אני נהנה מהדו קרב מולו".

"היחסים בין ארה"ב לישראל עמוקים יותר מכל מנהיג בודד או ממשל מסוים, וזה לא ישתנה. אני פחות מודאג מאי הסכמה כזו או אחרת שיש לי עם ראש הממשלה נתניהו אלא יותר מפוליטיקה ישראלית שמונעת אך ורק על ידי פחד. אתם עלולים לאבד דברים שאינם קשורים רק ברקטות", הוסיף.

קול חדש מטהרן
"האירנים עמדו בתנאי העסקה" | צילום:

על אירן: "קיימו את כל תנאי העסקה"

על ההסכם המתגבש עם אירן אמר אובמה:  "לפני שנבחרתי לנשיאות, אירן התקדמה מכמה מאות צנטריפוגות לאלפים. ידוע לנו שזמן הפריצה לפצצה שאירן יכולה להגיע אליו, הוא עניין של כמה חודשים כיום במקום כמה שנים. הפעלנו סנקציות מהסוג היעיל ביותר על אירן שגרמו להם לאבד עשור של צמיחה כלכלית". אובמה התייחס לספקנים ואמר כי הוכח לבסוף מעבר לכל ספק כי האירנים "קיימו את כל תנאי העסקה".

"אני חושב שאני יכול להוכיח, לא על בסיס תקווה בלבד אלא על בסיס עובדות וראיות, שהדרך הטובה ביותר למנוע מאירן נשק גרעיני היא הסכם נוקשה ובר אכיפה", אמר. "פתרון צבאי לא יסדיר זאת, אפילו אם ארצות הברית תשתתף. הוא רק יאט זמנית את תכנית הגרעין".

אובמה סירב לענות על השאלה האם לדעתו יש סיכוי שראש הממשלה נתניהו יורה על תקיפת מתקני הגרעין של אירן מבלי להודיע לו על כך קודם. "לא אעסוק בספקולציות בנושא הזה", אמר. "מה שאני יכול לומר לעם בישראל הוא שאני מבין את דאגותיהם ואת פחדיכם".