התיישבות ביהודה ושומרון (ארכיון) (צילום: משה מילנר, לע"מ, חדשות)
מאחז (ארכיון) | צילום: משה מילנר, לע"מ, חדשות

בצד השמאלי של המפה הפוליטית התעוררו היום (רביעי) תגובות זועמות בעקבות החשיפה ב"מהדורה המרכזית" על קיומו של צוות סודי להכשרת כ-70 מאחזים שהוקם במשרד הביטחון: "הלבנה בדיעבד של עשרות מאחזים בלתי חוקיים היא סטירת לחי מצלצלת לשלטון החוק", אמרו בתנועת "שלום עכשיו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתנועה המשיכו ותקפו את המהלך שלטענתם מתגמל קבוצות קיצוניות. "הממשלה מעבירה מסר ברור שהעבריינות משתלמת ונכנעת ללחץ של קבוצה קטנה וקיצונית שמובילה להקמתן של עשרות התנחלויות חדשות בלב הגדה שיחסלו את הסיכוי לפתרון שתי המדינות", אמרו בתנועה. "יש כבר ריכוזי אוכלוסייה שהוכשרו לכאורה או שמכנים אותם בשם המכובס 'שכונה הקיימת לצד התנחלות', ולכן המספר שיש במשרד הביטחון הוא פיקציה והוא בעצם אמור להיות הרבה יותר גדול".

חברי כנסת ממפלגות המרכז-שמאל התייחסו גם הם לפרסום והזהירו מפני ההשלכות הצפויות. "ליברמן ובנט מובילים אותנו למדינה עם רוב ערבי", אמר ח"כ איתן כבל. "במקום להתמקד בפיתוח וחיזוק גושי ההתיישבות כמו גוש עציון שבקונצנזוס, הם בוחרים לירות לציונות ברגל ולהתמקד במאחזים שמסכנים את היכולת שלנו לייצר גבולות ברורים, מוכרים ובטוחים למדינת ישראל ובכך מאיימים על עתיד העם היהודי והתנועה הציונית. נראה שליברמן ובנט מתחרים מי יוביל אותנו מהר יותר לתהום של מדינה עם חברי פרלמנט פלסטינים".

חבר כנסת נוסף מהמחנה הציוני שתקף את המהלך הוא יו"ר הסיעה, יואל חסון. "שר הביטחון מינה במחשכים צוות להלבנת מאחזים בלתי חוקיים", אמר. "אם אג'נדת הממשלה היא הטמעת מיליוני פלסטינים במדינה והפיכתה של ישראל למדינה דו לאומית למה לחתור לשם בפחדנות ובפעולות נסתרות?".

גם במרצ לא נשארו אדישים לפרסום. "רק בהקלטות סתרים נחשפת כל פעם שיטת הימין, הגיע הזמן שיפסיקו לדבר בחדרים סגורים ויגידו לציבור את האמת בפנים", אמרה ח"כ תמר זנדברג. "הם מפחדים לעשות את זה כי הם יודעים שהציבור הישראלי לא נמצא שם, הם יודעים שהציבור הפנים מזמן שהמאחזים הבלתי חוקיים האלו הם פשע מסוכן ולא ייתכן שכל ילד על גבעה יקבע את מדיניות הביטחון של ישראל. כמו בחוק ההסדרה, מדינת ישראל מעדיפה להכשיר גזל וגנבה עבור ציבור קטן ומשיחי, וזאת על חשבון האינטרסים הישראלים ועמדתו המובהקת של רוב הציבור".

במקביל, גם בבית הלבן התייחסו לפרסום וסיפרו לחדשות Online כי "ילמדו את התכנית להסדרת המאחזים לכשהיא תוגש".

אתמול פורסם ב"מהדורה המרכזית" כי בחודשים האחרונים צוות במשרד הביטחון עובד על הכנת תכנית סודית להכשרת המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון. את הפרטים חשף לא אחר מסגן שר הביטחון, אלי בן דהן, בשיחה סגורה עם סיעת הבית היהודי.

"בחצי השנה האחרונה הקמנו במשרד הביטחון צוות של 4-5 אנשים והתחלנו למפות את כל המאחזים - קרוב ל-70 - שאינם מוסדרים", אמר בן דהן וסיפר על השעות הרבות שעבדו על התכנית: "רק ביום חמישי האחרון ישבנו כמעט שלוש שעות ודירגנו את כל היישובים האלו לפי דרגות - איך ניתן להסדיר ובאיזה אופנים".

בן דהן המשיך וסיפר באופן פרטני על הדרך בה הם מתכוונים להכשיר את היישובים. "כשרבין נכנס ב-92, הוא העביר החלטת ממשלה שאומרת שכל יישוב שקיבל אישור ולא נבנה או לא הוסדר - אז היישוב בטל", הסביר סגן השר. "אם הממשלה הזאת תחליט שהיא מבטלת את ההחלטה הזאת של רבין, אנחנו יכולים להסדיר מספר לא מבוטל של יישובים".