בשורה לצרכני הקנאביס הרפואי (צילום: החדשות)
אילוסטרציה | צילום: החדשות

בתחילת השבוע הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו להקפיא את התוכנית לייצוא קנביס רפואי, זאת בניגוד לעמדת משרדי הבריאות, החקלאות והאוצר שתומכים בייצוא. למרות שוועדה בין משרדית קבעה כי ייצוא הקנאביס יכניס מדי שנה בין מיליארד ל-4 מיליארד שקל למשק הישראלי, נתניהו הורה על ההקפאה במהלך יוצא דופן. הסיבה: רצון לא להכעיס את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שמתנגד ללגליזציה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עצם העובדה שראש הממשלה פינה מזמנו לעסוק בנושא וזימן דיון מיוחד בהשתתפות שרי האוצר, ביטחון פנים, חקלאות ובריאות, כבר מעלה לא מעט סימני שאלה. יתרה מזאת, תמוה מדוע דווקא נתניהו, שתומך בכלכלה חופשית ובהגדלת הייצוא, החליט להקפיא מהלך שזכה לתמיכת האוצר.

שוחחו על אירן (צילום: רויטרס, חדשות)
חשש מפני עימות עם טראמפ (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

אלא שמתברר כי יש לנתניהו סיבה טובה מבחינתו לנסות ולדחות את הנושא - וקוראים לה דונלד טראמפ. כבר בתחילת הדיון עם ארבעת השרים, עוד בטרם העלו הנציגים את הטענות בעד ונגד, ציין נתניהו שטראמפ שוחח עמו בנושא והזכיר את גישתו הכללית נגד לגליציה של קאנביס. נתניהו הבהיר בפני השרים כי לא כדאי לישראל להיות החלוצה בהקשר הזה, שכן מלבד קנדה אין אף מדינה בעולם שמייצאת את הסם.

בשלב זה נציג האוצר העיר בפני הנוכחים כי ניתן להימנע מכל עימות אם הממשלה תבחר שלא לייצא קנאביס לארה"ב, אולם נתניהו שב וציין את עמדת הממשל בוושינגטון והדגיש כי לצאת נגדו בנושא זה לא בהכרח ישרת את האינטרסים של ישראל. בתום הדיון הורה נתניהו להקפיא את המהלך עד להשלמת בדיקות כלכליות ובחינה מול משרד הבריאות.