עאון וטילרסון, היום (צילום: רויטרס)
עאון וטילרסון, היום | צילום: רויטרס

מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון נפגש היום (חמישי) בביירות עם נשיא לבנון מישל עאון, אז דנו השניים, בין היתר, על המתיחות הביטחונית בגבול ישראל-לבנון. "על וושינגטון למלא תפקיד משמעותי יותר בניסיון לפתור את הסכסוך עם ישראל", אמר עאון.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לבנון מחויבת לשמירת השקט בגבול עם ישראל", הוסיף. "אנו מפצירים בארה"ב לפעול למנוע מישראל להמשיך להפר את הריבונות שלנו, בים וביבשה. לבנון תשמור על גבולותיה הריבוניים כפי שהוכרו על ידי הקהילה הבינלאומית". לדברי עאון, לבנון אינה מחפשת הסלמה.

טילרסון, מנגד, הזהיר כי ארסנל הנשק הגדל של חיזבאללה הוא "איום ללבנון" וקרא למנהיגי לבנון לעמוד בהתחייבות להימנע ממעורבות בסכסוכים באזור. טילרסון הבהיר כי ארה"ב פועלת מול ישראל ולבנון על מנת להבטיח את השגרה בגבול.

"אנחנו לא מבקשים מלבנון לוותר על דבר, אנחנו מחפשים פתרון ומבקשים מישראל להבטיח את השקט באזור", הוסיף. "יש דיונים בונים ואנחנו מחויבים לתמוך בצבא לבנון וכוחות הביטחון של המדינה". עוד אמר טילרסון כי ארה"ב קיימה "שיחות פורות" על הסכם הגרעין עם אירן אך לא הושג סיכום כלשהו.

הקמת המכשול שמעצבנת את הלבנונים
הקמת המכשול בגבול לבנון | צילום:

אתמול ביקר טילרסון גם בירדן שם התייחס לתהליך השלום במזרח התיכון ואמר כי יש התקדמות מעודדת בקידום תוכנית השלום האמריקנית, עליה עומלים בחודשים האחרונים. "ארה"ב מחוייבת לקידום השלום במזרח התיכון", אמר.

"הגדרת גבולות ירושלים יוחלטו רק במו"מ בין הצדדים, כפי שכבר אמר הנשיא טראמפ", אמר מזכיר המדינה. במהלך ביקורו חתם טילרסון על הסכם ביטחוני עם ירדן בסכום של יותר מ-6 מיליארד דולרים ושיבח את ירדן על תפקידה בשמירה על היציבות האזורית. "הקשר בין המדינות מעולם לא היה חזק יותר", ציין.

כמו כן התייחס טילרסון למתיחות בגבול הצפון ואמר כי ארה"ב מאוד מודאגת מהמתיחות הביטחונית בין ישראל לאירן. "אירן צריכה להסיג את כל כוחותיה מסוריה", אמר טילרסון. בתגובה אמר גורם אירני כי נוכחותה של אירן בסוריה היא לגיטימית ומבוססת על הזמנה ישירה מהממשל בדמשק, וכי על כוחות ארה"ב לסגת מהמדינה. "אלו שצריכים לעזוב הם אלו שנמצאים בסוריה בלי הזמנת הממשל הסורי", אמר.