"לנשיא ולרה"מ יחסים טובים" (צילום: קובי גדעון לע"מ)
נתניהו וטראמפ (ארכיון) | צילום: קובי גדעון לע"מ

בלעדי: דבריה של השגרירה ניקי היילי בתחילת השבוע, לפיהם ארצות הברית תפסיק את המימון לסוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטי פלסטין (אונר"א), התקבלו באהדה בישראל, אבל היום (חמישי) מתברר שיש כאלו שמתנגדים למהלך וחוששים מאסון הומניטרי ברצועה - גם בישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

באופן רשמי ראש הממשלה אמנם הביע תמיכה בכוונה האמריקנית לקצץ בכספי הסיוע לאונר"א. בירושלים סבורים שיש לעשות מעשים ממשיים כדי לשנות את המצב שבו אונר"א משמשת ככלי להנצחת בעיית הפליטים, במקום לפתור אותה.

אבל הסיפור האמתי מאחורי הקלעים הוא שראש הממשלה מקיים מגעים עם האמריקנים כדי למצוא את דרך המלך, ו-"ללכת בין הטיפות", בין העמדה העקרונית שתומכת במהלך של טראמפ נגד הפלסטינים, לבין החשש שהרצון של הנשיא לעמוד בציוציו יוביל לפתחו של אסון הומניטרי בעזה, בדיוק בזמן הכי רגיש גם כך בגזרה הזו.

אונר"א: עזה צריכה עוד 40 מיליון (צילום: AP, חדשות)
אונר"א (ארכיון) | צילום: AP, חדשות

הערב נודע כי גורמים מקצועיים במשרד החוץ, שבראשו עומד נתניהו, מתנגדים באופן נחרץ לתכנית האמריקנית ולהפסקת הסיוע לאונר"א. אותם גורמים בכירים סבורים שהפסקת התקציב עלולה להחמיר את המצב ההומניטרי ולהוביל לקטסטרופה ברצועת עזה, שמצבה רעוע בין כה וכה. בתקופה הרגישה הזו, סבורים במשרד החוץ, זה לא יועיל אלא להפך - יתגלגל לפתחה של ישראל.

גם גורמים בצה"ל סבורים כי לפי שעה הפסקת התקצוב לא תועיל למצב ברצועה - ועלולה להחמיר את המצב.

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים ‏גלעד ארדן מסר בתגובה: "מתקשה להאמין שמשרד החוץ של מדינת ישראל מתנגד לקיצוץ באונר״א. אותו גוף שמנציח את בעיית הפליטים במקום לפתור אותה ושמסייע לטרור בכל מיני דרכים שהוכחו? על הגוף הזה משרד החוץ יגן מפני קיצוץ? מקווה מאד שזה לא נכון".

במשרד החוץ סירבו להתייחס לידיעה.