טראמפ נגד גוגל נגד טראמפ (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ בחדר הסגלגל, הערב | צילום: רויטרס, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו העריך כי העברת השגרירות האמריקנית לירושלים תתרחש בתוך כשנה, אף נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מכחיש: בריאיון לסוכנות הידיעות רויטרס נשאל הערב (רביעי) הנשיא האמריקני על הערכת נתניהו, וענה: "עד סוף השנה? אנחנו מדברים על תרחישים שונים". עם זאת, דברי טראמפ מאשרים בעקיפין את הפרסום במהדורה המרכזית הערב לפיו האמריקנים כבר החלו לפעול בשטח כדי לקדם את העברת השגרירות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

טראמפ אמר בנוגע להעברת השגרירות כי "זה יהיה כמובן על בסיס זמני, אנחנו לא בוחנים את זה כרגע ולכן התשובה היא לא". עם זאת, נשיא ארה"ב הדגיש את מחויבותו להבטחת הבחירות שלו להעברת השגרירות ואמר כי "זו תהיה שגרירות יפהפייה, אבל לא אחת שעולה 1.2 מיליארד דולר" - בהתייחסות למבנה השגרירות היקר בלונדון שזכה לביקורת רבה מצד טראמפ.

על רקע דברי נתניהו, הערב מתברר כי האמריקנים כבר פועלים בשטח מול גורמים בכירים ביותר בעיריית ירושלים כדי לקדם את המהלך. בשלב הראשון מתכוונים האמריקנים להוציא את המשרדים הקונסולריים שניתנים כיום במתחם דיפלומט, שם צפויה לקום השגרירות: אלו הם שירותים משרדיים שאין להם חשיבות גדולה מספיק כדי להשאירם שם.

שגרירות ארה"ב בתל אביב (צילום: Krokodyl)
שגרירות ארה"ב בישראל, ארכיון | צילום: Krokodyl

קודם יועבר השגריר - אחר כך כל השאר?

בשלב שני, לפי התכנון, יועבר צוות מצומצם מאוד - אולי של השגריר דייויד פרידמן בלבד - בטווח זמן קצר באופן יחסי. לאחר מכן בשלב השלישי ידאגו לעולים הקשישים שמתגוררים כיום במסגרת חוסה במלון דיפלומט.

השלב הרביעי הוא בניית מבנה השגרירות, אך שלב זה ייקח עוד זמן, ככל הכנראה כמה שנים. את התכנון מלווה האדריכל הירושלמי המפורסם יגאל לוי, זאת משום שהעירייה מתבקשת על ידי האמריקנים לסטנדרטים גבוהים ומוקפדים.

בחודש שעבר פורסם כי נציג של טראמפ הגיע לראות את המקום המיועד להקמת השגרירות. ממסמכים שהוגשו לגורמי התכנון המקומיים עולה כי התכנית האמריקנית לבניית השגרירות כבר גובשה. התכנית כוללת שרטוט והקמת חדרים מבוצרים, דרכי מילוט, כניסות ויציאות חדשות שלא קיימות כיום במבנה בית המלון, חדרים תת קרקעיים, חדרי ביטחון, ביצור המקום והוספת אלמנטים ביטחוניים מחוץ לקו החזית של הבניין, כדוגמת גדרות, מצלמות אלקטרוניות ועמדות שמירה. עוד ביקשו האמריקנים מגורמי התכנון למנוע ולא לאשר בנייה לגובה במרחק קו אווירי קרוב למקום השגרירות המתוכנן.

שוחחו על אירן (צילום: רויטרס, חדשות)
נתניהו וטראמפ, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשותיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, סגן ראש העיר מאיר תורג'מן, הסביר: "התרשמנו שהסטנדרטים האמריקניים הרבה יותר גבוהים ממה שאנו רגילים כאן אצל קבלנים ואדריכלים. הדרישות נוקשות יותר ברמת התכנון, הביטחון והבטיחות. גם התרשמנו שהאמריקנים לא פרשו את הכול בפנינו וגם לא הסתירו את זה. הגורמים המעורבים מטעמם טענו שמטעמים של ביטחון לאומי, אין הם יכולים לפרט בדיוק מה הם מתכננים בתוך השגרירות".