המרגל וביתו שהורעלו (צילום: SKY NEWS, חדשות)
המרגל הרוסי ובתו שהורעלו | צילום: SKY NEWS, חדשות

משרד החוץ פרסם הערב (חמישי) הודעת גינוי להרעלת המרגל הרוסי סרגיי סקריפל ובתו לפני כשבוע בבריטניה. בהודעה שפרסם המשרד נמסר כי "ישראל רואה בחומרה את האירוע ומגנה אותו בתוקף. אנו מקווים שהקהילה הבינלאומית תשלב זרועות כדי למנוע הישנותם של אירועים כאלה". עם זאת, ההודעה אינה כוללת ייחוס אשמה לרוסיה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

על ידי פרסום הודעת הגינוי מצטרפת ישראל למעצמות המערב שפרסמו מוקדם יותר היום הצהרה משותפת וחריגה בה הן מאשימות במשותף את רוסיה. בריטניה, ארצות הברית, צרפת וגרמניה הודיעו כי האחריות להרעלה מוטלת על מוסקבה: "אנו המומים מההתקפה ומביעים שאט נפש ממנה". בהודעה נפרדת מארמון האליזה כינה הנשיא הצרפתי את המתקפה "מכוערת".

בריטניה נגד רוסיה (צילום: רויטרס, AP, חדשות)
המתיחות עולה. מיי ופוטין | צילום: רויטרס, AP, חדשות

ארבע המעצמות הכריזו כי רוסיה הפרה במתקפה את ריבונותה של בריטניה וההרעלה מהווה איום גם על ביטחונן של האחרות. "אנו מסכימים פה אחד כי להתקפה אין שום הסבר המניח את הדעת מלבד שרוסיה היא אחראית", נמסר. "הפעולה הזו פוגעת בהסכמים הנוגעים לשימוש בנשק כימי ובחוק הבינלאומי". על החומר שבאמצעותו הורעלו סקריפל ובתו, נוביצ'וק (חומר כימי שפותח בידי ברית המועצות בזמן המלחמה הקרה) נאמר כי "רוסיה צריכה לספק מידע מלא על תוכנית הנוביצ'וק לארגון למניעת הפצה של נשק כימי".

בריטניה ורוסיה מעלות את הטונים

מוקדם יותר היום תקף שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון את רוסיה ואמר בריאיון לרשת BBC שאוליגרכים ממוצא רוסי המתגוררים בממלכה עלולים להוות כעת יעד עבור המשטרה הבריטית. השר כינה את ההכחשות החוזרות ונשנות מצד הקרמלין "ציניות", ולדבריו פוטין מעוניין שהעולם ידע שרוסיה ביצעה את ניסיון ההתנקשות - אך במקביל מתנער מאחריות למתקפה הכימית.

חילופי מהלומות דיפלומטיים. לברוב והיילי (צילום: רויטרס)
חילופי מהלומות דיפלומטיים. לברוב והיילי | צילום: רויטרס

הרוסים מצדם לא נשארו חייבים למתקפה של ג'ונסון: שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב האשים זמן קצר לאחר מכן את התנהלות של בריטניה וכינה את ההאשמות שלה "מטורפות". הוא חזר גם פעם נוספת על ההאשמות לפיהן בריטניה מסרבת לשתף איתם פעולה בחקירת המקרה. לברוב טען גם כי מדינתו "מודאגת מאוד מהשימוש בנשק כימי על אדמת בריטניה", וטען כי העולם תומך בבריטים למרות שאין בידיו שום מידע רלוונטי.

ארה"ב: על מוסקבה לשתף פעולה עם החקירה

אתמול האשימה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי באופן ישיר את רוסיה בהרעלה והודיעה כי החליטה לגרש 23 דיפלומטים רוסים משטחה ולהשהות כל פעילות מתוכננת בין שתי המדינות בתגובה לכך. המהלך הבריטי מגיע שעות לאחר שפג האולטימטום שהציבה הממשלה בלונדון לרוסים. בתגובה לנאומה התקיף של מיי, איימו הרוסים כי גם הם מתכוונים לגרש דיפלומטים בריטים משטחם.

גם שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי גיבתה אתמול את הגרסה הבריטית לפיה רוסיה עמדה מאחורי ניסיון החיסול. "ארה"ב מאמינה שרוסיה אחראית להתקפה בבריטניה באמצעות גז עצבים", אמרה במועצת הביטחון והוסיפה כי על מוסקבה לשתף פעולה באופן מלא עם החקירה הבריטית. בתגובה לדיון באו"ם דרש השגריר הרוסי לקבל הוכחה מבריטניה לפיה אכן יש קשר רוסי לחומר הכימי שנמצא בגוף המרגל ובתו.