הקרב לפתרון בעיית הפליטים החל (צילום: רויטרס, חדשות)
אונר"א. הסיוע הוקפא? | צילום: רויטרס, חדשות

דיווח: ארצות הברית הקפיאה העברת 125 מיליון דולרים לאונר"א, סוכנות האו"ם האמונה על סיוע לפליטים פלסטיניים. על פי הדיווח, שפורסם בחדשות 10, ההעברה שנעשית מדי שנה הוקפאה בהנחיית הנשיא טראמפ עד לתום הבחינה המחודשת של הסיוע האמריקני לרשות הפלסטינית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במחלקת המדינה האמריקנית הכחישו את הדיווח כי אי העברת הכסף מקורה בהקפאת המימון. גורם רשמי בממשל האמריקני הבהיר לסוכנות הידיעות רויטרס: "יש לנו עד אמצע חודש ינואר לקבל החלטה סופית. זה שיש עיכוב, לא אומר בהכרח שהסיוע הוקפא או בוטל".

דובר ארגון אונר"א, ארגון האו"ם המסייע לפליטים פלסטינים, הגיב גם הוא לדיווח והכחיש כי חל שינוי במדיניות המימון האמריקנית: "לא נמסר לנו על כל החלטה רשמית מצד ארצות הברית בנושא".

 רק שלשום פרסם טראמפ סדרת ציוצים בטוויטר בהם איים להשהות את כספי הסיוע האמריקני לרשות את הרשות הפלסטינית על סירובה לנהל מו"מ עם ישראל: "אנחנו משלמים מאות מיליונים בשנה ולא מקבלים כבוד והערכה. כשהפלסטינים כבר לא מעוניינים בשיחות שלום, מדוע שנמשיך עם התשלומים המאסיביים הללו בעתיד?".

"מתקדמים יפה בסנאט" (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ. בוחן הסיוע | צילום: רויטרס, חדשות

הנשיא האמריקני המשיך ותקף את הרשות הפלסטינית - וסיפק רמיזה מעניינת על השלכות הכרזתו על ירושלים כבירת ישראל: "הורדנו משולחן המשא ומתן את נושא ירושלים, החלק הכי קשה בשיחות. תמורת זה - ישראל הייתה אמורה לשלם יותר, אך הפלסטינים אינם מעוניינים אפילו לקיים מו"מ". לאחר שהשבוע הצהיר טראמפ כי הוא יפסיק את הסיוע לפקיסטן בשל תמיכתה בטרור, הנשיא צייץ כי גם הפלסטינים מקבלים מיליארדי דולרים מארצות הברית אך "לא נותנות שום דבר בחזרה".

הציוצים התוקפניים הגיעו שעות לאחר שהשגרירה האמריקנית באו"ם ניקי היילי איימה לעצור את המימון לאונר"א. במכתב של היילי היא שיגרה איום תקיף לעבר הרשות הפלסטינית בקריאה לשוב לשולחן הדיונים, אחרת תעצור את המימון לאונר"א - סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטי פלסטין במזרח הקרוב. "הנשיא אמר שהוא רוצה להפסיק את המימון (לאונר"א) עד שהפלסטינים יסכימו לחזור לשולחן המשא ומתן", אמרה.