כחלון וחמדאללה (ארכיון) (צילום: רויטרס, יונתן סינדל / פלאש 90)
חמדאללה וכחלון, ארכיון | צילום: רויטרס, יונתן סינדל / פלאש 90

למרות המשבר ביחסים בין הפלסטינים לארה"ב וישראל בעקבות הצהרת טראמפ בנושא השגרירות, אלו דווקא אנשיו של אבו מאזן מחפשים דרך לחדש את הקשר עם ישראל. כבר ביום ראשון הקרוב ייפגש ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה, לבקשתו, עם שר האוצר משה כחלון - פגישה ראשונה בדרג כזה שתתקיים דווקא בלשכתו של כחלון בירושלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

רק בחודש אוקטובר האחרון נפגש השר כחלון ברמאללה עם ראש הממשלה הפלסטיני, פגישה בה השתתפו גם מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. בפגישה נידונו מספר תכניות, בהן אזור תעשייה משותף בתרקומיא שבשטח C בו יעבדו יחד ישראלים ופלסטינים, ייעול של העברת כספי המסים וקידום פרויקט כביש הגישה לעיר הפלסטינית רוואבי.

הפרוייקטים הללו הוקפאו על ידי הרשות הפלסטינית בצל המתיחות המדינית סביב הצהרת טראמפ, וכעת ינסו כחלון וחמדאללה להחיות את שיתוף הפעולה הכלכלי. בין השניים יש קשר טוב, בעיקר כי השניים מדברים בנושאי כלכלה, והכוונה של המפגש הקרוב היא לנסות ולראות כיצד אפשר להפשיר את הפרוייקטים המשותפים שהוקפאו.

גם האמריקנים מבינים ששר האוצר הוא כרגע הכתובת מול הפלסטינים, ואכן השליח המיוחד של טראמפ ג'ייסון גרינבלט, שמוחרם על ידי הרשות הפלסטינית, הגיע היום לפגישה עם כחלון וביקש ממנו לשכנע את הפלסטינים שאין תחליף לתיווך אמריקני.