מודי ונתניהו במהלך ביקור רה"מ בהודו (צילום: אבי אוחיון לע"מ)
מודי ונתניהו בביקור הרשמי | צילום: אבי אוחיון לע"מ

לאחר הדיווחים על דיונים להוצאתה לפועל של עסקת הנשק עם הודו שבוטלה, אישר היום (רביעי) רה"מ נתניהו כי הנושא אכן נמצא שוב על השולחן. "יש כמה בשורות, אחת מהן היא שהם הודיעו לנו שהם חוזרים להכשיר את עסקת הספייק", אמר נתניהו בתדרוך כתבים במהלך ביקורו הרשמי בהודו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הדברים ידונו תוך כדי, יש תהליך שצריך להיות מושלם, חוזה עדיין לא נחתם", הסביר נתניהו. "הם הודיעו לנו שהם חוזרים להכשיר את זה. אבל לפני שבאתם הנה זה ירד מהשולחן, זה חזר לשולחן כעת". לאחר מכן אמר נתניהו בסרטון שהפיץ: "בעקבות שיחות שהיו לי עם חברי, ראש הממשלה נרנדרה מודי, ממשלת הודו הודיעה לנו שהיא מחזירה את עסקת הספייק למסלול. זה מאוד חשוב ויהיו עוד הרבה עסקאות".

עוד התייחס נתניהו בדבריו לקשרים המתהדקים בין ישראל להודו. "היינו עכשיו במרכז חקלאי שמעבירים ידע ישראלי לחקלאים, את זה ידידי מודי מתכוון לשכפל בכל שטח הודו, ולכן תבינו את החשיבות של ישראל במעצמה כמו הודו", הוסיף רה"מ. "מודי חיכה לחנוך את האתר עד שאני אגיע, אז אתם מבינים איזה חשיבות הם מייחסים לטכנולוגיה הישראלית. המעמד של ישראל הוא באמת מעמד ייחודי. זה לא פונקציה של מספרים אלא פונקציה של יכולות. ולכן יש כאן ברית חדשה, אפשר להגיד כך".

בני הזוג נתניהו נוחתים בהודו
בני הזוג נתניהו נוחתים בהודו | צילום:
"עסקת הטילים עם הודו תתקיים"
מערכת טילי הספייק, ארכיון | צילום:

בשבוע שעבר דווח כי ממשלת הודו אכן בוחנת אפשרות לבצע את העסקה, במסגרתה תרכוש טילים נגד טנקים מסוג ספייק בשווי חצי מיליארד דולרים באפיק ממשלתי, זאת לאחר שחברת רפאל אישרה רשמית את ביטול העסקה, לאחר שהתעשיות הביטחוניות המקומיות דרשו לאפשר להן לפתח את הטכנולוגיה בעצמן.

הצבא ההודי לחץ על ראש הממשלה מודי לבצע את העסקה מול ישראל בכל זאת, שכן לתעשיות המקומיות ייקח זמן רב לפתח טכנולוגיה דומה. משכך, הסתמן כבר בשבוע שעבר כי מודי יבצע את העסקה ברמה הממשלתית, במקום האפיק המקורי: עסקה בין צבא הודו לחברת רפאל הישראלית.