טראמפ ואבו מאזן, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

בכיר בבית הלבן הודיע הערב (שלישי) כי ארה"ב תעביר לידי סוכנות האו"ם לפליטים פלסטינים (אונר"א) רק מחצית מהסכום השנתי. על פי הדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, ארה"ב תעביר לידי הארגון 60 מיליון דולרים, ותקפיא סכום של 65 מיליון דולרים. הבכיר הסביר כי על הארגון "לשנות מהיסוד את דרך הפעולה שלו ואת דרכי המימון שלו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

הבכיר הוסיף כי ארה"ב היא המממנת הגדולה ביותר של הארגון במשך עשורים וקרא למדינות אחרות לעשות יותר. "הגיע הזמן שמדינות אחרות, שחלקן עשירות מאוד, יפעלו כדי לקדם את הביטחון והיציבות", אמר. דוברת מחלקת המדינה האמריקנית הבהירה כי המהלך "לא נועד להעניש אף אחד אלא להביא לרפורמה בארגון הסיוע".

שגריר ישראל באו"ם דני דנון בירך על הצעד ואמר כי "אונר"א נחשף פעם אחר פעם כארגון המנצל את כספי הקהילה הבינלאומית לתעמולה אנטי-ישראלית, הנצחת הפליטות הפלסטינית וטיפוח שנאה". הוא הוסיף כי "רק במהלך השנה החולפת נחשף כי בכירים בארגון נבחרו להנהגת החמאס ברצועה, כי בתי הספר של הארגון מכחישים את קיומה של ישראל וכן התגלו מנהרות טרור מתחת למבני הארגון. האבסורד הזה מוכרח להיפסק, הגיע הזמן שכספים המיועדים לסיוע הומניטרי יופנו אך ורק למימוש ייעודם המקורי".

הקרב לפתרון בעיית הפליטים החל (צילום: רויטרס, חדשות)
חצימהסיוע לאונר"א הוקפא | צילום: רויטרס, חדשות

ביום ראשון השבוע נשא יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נאום נצי במיוחד בפני המועצה המרכזית של אש"ף ותקף בחריפות את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על רקע צעדיו האחרונים בהקשר לסכסוך הישראלי-פלסטיני: "קיבלנו את סטירת הלחי של המאה", האשים אבו מאזן. "לא נסכים לתכנית של טראמפ".

דבריו של המנהיג הפלסטיני מגיעים שבועות ספורים אחרי ביקורו בסעודיה, שם הציגו לו בכירים בממלכה את "עסקת המאה" שקידם הנשיא האמריקני. יו"ר הרשות הבין שלא יוכל להסכים לתכנית כפי שהוצגה בפניו ויצא בקמפיין כפול: האחד נגד ההכרה בירושלים כבירת ישראל, והשני, שלילת הלגיטימציה של ארה"ב כמתווכת רשמית בפתרון הסכסוך.

"משלמים מאות מיליונים ולא מקבלים כבוד"

בהמשך דבריו זעם אבו מאזן על כוונתו של טראמפ לעצור את התמיכה הכספית ברשות הפלסטינית. "אנחנו לא צריכים שמישהו ישלם לנו", טען. "ומה אני רואה בטוויטר, ציוץ שאומר: 'אנחנו לא נשלם לפלסטינים כסף כיוון שהם מתנגדים למשא ומתן'. ייחרב ביתכ (תרגום: שביתך ייחרב). אתה התנגדת".

בשבוע שעבר פרסם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ סדרת ציוצים בטוויטר בהם איים להשהות את כספי הסיוע האמריקני לרשות הפלסטינית בשל סירובה לנהל מו"מ עם ישראל: "אנחנו משלמים מאות מיליונים בשנה ולא מקבלים כבוד והערכה. כשהפלסטינים כבר לא מעוניינים בשיחות שלום, מדוע שנמשיך עם התשלומים המסיביים הללו בעתיד?".

"נצביע נגד". השגרירה היילי (צילום: רויטרס, חדשות)
ניקי היילי, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות


 
הנשיא האמריקני המשיך ותקף את הרשות הפלסטינית - וסיפק רמיזה מעניינת על השלכות הכרזתו על ירושלים כבירת ישראל: "הורדנו משולחן המשא ומתן את נושא ירושלים, החלק הכי קשה בשיחות. תמורת זה - ישראל הייתה אמורה לשלם יותר, אך הפלסטינים אינם מעוניינים אפילו לקיים מו"מ". לאחר שהצהיר טראמפ כי הוא יפסיק את הסיוע לפקיסטן בשל תמיכתה בטרור, הנשיא צייץ כי גם הפלסטינים מקבלים מיליארדי דולרים מארצות הברית אך "לא נותנות שום דבר בחזרה".

הציוצים התוקפניים הגיעו שעות לאחר שהשגרירה האמריקנית באו"ם ניקי היילי איימה לעצור את המימון לאונר"א. במכתב של היילי היא שיגרה איום תקיף לעבר הרשות הפלסטינית בקריאה לשוב לשולחן הדיונים, אחרת תעצור את המימון לאונר"א - סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטי פלסטין במזרח הקרוב. "הנשיא אמר שהוא רוצה להפסיק את המימון (לאונר"א) עד שהפלסטינים יסכימו לחזור לשולחן המשא ומתן", אמרה.