ארכיון (צילום: רויטרס, פלאש 90)
פוטין, נתניהו וטראמפ, ארכיון | צילום: רויטרס, פלאש 90

ההסלמה בצפון: במקביל להתייעצויות הביטחוניות, ישראל העבירה הבוקר (שבת) מסרים לארה"ב ולרוסיה בניסיון לעצור את ההידרדרות. ייתכן שראש הממשלה בנימין נתניהו ידבר בהמשך היום עם פוטין וטראמפ על האירועים. ראש הממשלה הנחה את השרים: "אל תדברו על התקיפה בסוריה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נתניהו כינס התייעצויות ביטחוניות בקריה יחד עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, בכירי מערכת הביטחון וצה"ל. ראש הממשלה מאשר בזמן אמת את הפעולות הנדרשות ומעודכן בפרטי האירועים כל העת - כך לפי גורמים בכירים. גם שרי הקבינט המדיני-ביטחוני עודכנו בפרטים.

שרידי המטוס הישראלי שהופל (צילום: רויטרס)
שרידי המטוס הישראלי שנפל בצפון | צילום: רויטרס

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיע לקרייה בתל אביב לקבל עדכונים שוטפים על האירועים בצפון ולקיים התייעצויות עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט ועם בכירי מערכת הביטחון. גם הרמטכ"ל איזנקוט ומפקד חיל האוויר נמצאים כעת בקרייה להערכות מצב.

גורם ישראלי בכיר אמר כי "ישראל רואה בחומרה רבה את מה שהתרחש". דובר צה"ל רונן מנליס אמר כי כוחות הביטחון "מוכנים לכל התפתחות". לדבריו, האירנים "בחרו לשחק באש, מבחינתנו זה אירוע הגנתי". מנליס עדכן כי צה"ל פגע בסוללות sa5 ו-sa17 סוריות וב-4 מתקנים אירנים ליד דמשק. "הם יופתעו ממה שתקפנו, לא בטוח שהם חשבו שאנחנו מכירים את המטרות האלה", ציין.

בשלב זה לא נראה כרגע ששיגור המל"ט, שהיה החלטה אירנית, היה ניסיון מארב למטוסים הישראלים - כך לדבריו.