"לנשיא ולרה"מ יחסים טובים" (צילום: קובי גדעון לע"מ)
נתניהו וטראמפ (ארכיון) | צילום: קובי גדעון לע"מ

אחרי הפרסום בחדשות 2 על כך שראש הממשלה בנימין נתניהו מנהל מגעים למניעת הקיצוץ האמריקני לאונר"א, הערב (שבת) נחשפת הצעה חדשה מצידו: העברת הכסף אל סוכנות הפליטים הבינלאומית, לכאורה לאותה מטרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בכך משיגים שלוש מטרות: הראשונה היא מניעת הגעת הכסף לאונר"א, שנתפס על ידי רוב השרים בישראל ככלי שמנציח פליטות ולא פותר את הבעיה. המטרה השנייה היא לוודא שהכסף יגיע לאן שהוא באמת צריך להגיע - למטרה הומניטרית. והדבר השלישי, ואולי החשוב ביותר - יביא לכך שטראמפ באמת יעמוד בציוציו ובהבטחותיו, וגם ימנע אסון הומניטרי שיתגלגל לפתחה של ישראל. 

דבריה של השגרירה ניקי היילי בתחילת השבוע, לפיהם ארצות הברית תפסיק את המימון לסוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטי פלסטין (אונר"א), התקבלו באהדה בישראל, אבל ביום חמישי האחרון התברר שיש כאלו שמתנגדים למהלך וחוששים מאסון הומניטרי ברצועה - גם בישראל.

אונר"א: עזה צריכה עוד 40 מיליון (צילום: AP, חדשות)
אונר"א (ארכיון) | צילום: AP, חדשות

באופן רשמי ראש הממשלה אמנם הביע תמיכה בכוונה האמריקנית לקצץ בכספי הסיוע לאונר"א. בירושלים סבורים שיש לעשות מעשים ממשיים כדי לשנות את המצב שבו אונר"א משמשת ככלי להנצחת בעיית הפליטים, במקום לפתור אותה.

אבל הסיפור האמתי מאחורי הקלעים הוא שראש הממשלה מקיים מגעים עם האמריקנים כדי למצוא את דרך המלך, ו-"ללכת בין הטיפות", בין העמדה העקרונית שתומכת במהלך של טראמפ נגד הפלסטינים, לבין החשש שהרצון של הנשיא לעמוד בציוציו יוביל לפתחו של אסון הומניטרי בעזה, בדיוק בזמן הכי רגיש גם כך בגזרה הזו.