בהיעדר נציגים ישראלים ופלסטינים, ועידת השלום של צרפת התכנסה הבוקר (ראשון) בפריז ושרי החוץ של כ-70 מדינות אירופיות וערביות בכדי לקרוא לשני הצדדים לפעול למען חזון שתי המדינות, ולהתנער מאלו הדוחים פתרון זה. "הטרור וההתנחלויות מאיימות על פתרון שתי המדינות", אמר נשיא צרפת פרנסואה הולנד במהלך הוועידה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"פתרון שתי המדינות הוא הפתרון היחיד למצב במזרח התיכון", הוסיף נשיא צרפת. "האחריות לחתירה לשלום היא של מנהיגי הישראלים והפלסטינים". על אף דבריו של הולנד, הצרפתים הדגישו ערב הכינוס כי לא יכפו דבר על הישראלים והפלסטינים, וכי הם מבינים שרק משא ומתן ישיר יכול להבקיע את הדרך לשלום.

מלבד הולנד, שר החוץ הצרפתי ז'אן מארק ארו התייחס להצעה של דונלד טראמפ להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים ואמר לכתבים כי מדובר ב"פרובוקציה, שלה יהיו השלכות רציניות".

ארו אמר בריאיון לרשת "צרפת 3" כי "כמובן (שזו פרובוקציה). אני חושב שהוא לא יוכל לעשות את זה". השר הוסיף כי "זו לא הפעם הראשונה שזה עולה לסדר היום של נשיא אמריקני, אבל אף אחד מהם לא הרשה לעצמו לקבל את ההחלטה, אי אפשר להיות כזה חד-משמעי, להפגין עמדה חד-צדדית. אתה צריך ליצור את התנאים לשלום".

גורם בכיר: "נפעל צבאית נגד אירן בסוריה" (צילום: עמוס בן גרשום לע"מ, חדשות)
"ועידת סרק". רה"מ | צילום: עמוס בן גרשום לע"מ, חדשות

"ועדות והחלטות באו"ם רק מרחיקות את השלום"

במקביל, שוחח מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בטלפון עם ראש הממשלה נתניהו מוועידת פריז, ואמר לו כי לא תהיה החלטת המשך להחלטה במועצת הביטחון. "לא יהיה שום תוצר המשך לוועידה, לא במועצת הביטחון ולא בוועידה עצמה, ארצות הברית תתנגד לכל הצעה שאולי תעלה כהמשך במועצת הביטחון", אמר קרי. למרות ההבטחה, הבהיר ראש הממשלה נתניהו כי "הנזק נעשה".

גם במשרד החוץ הישראלי ממשיכים לבקר את הוועידה וסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי תקפה בחריפות את נשיא צרפת על דבריו: "ההשוואה בין טרור לבניית התנחלויות מעוותת מוסרית. בעוד ישראל מוסיפה חיים על ידי בנייה, הטרור הפלסטיני מקדש את המוות של חפים מפשע. כשהטרור פגע ברחובות פריז באכזריות האם מנהיגות צרפת חשבה שזה בגלל מדיניות צרפתית שגויה? מי שלא מגנה את הטרור נגד ישראל ומשווה אותו להתנחלויות שומט את הקרקע מתחת למאבק הבינלאומי בטרור האיסלאמי הרדיקלי".

מוקדם יותר נמסר ממשרד החוץ כי "על משתתפי ועידת פריז לקרוא ליושב ראש הרשות הפלסטינית לחדול משיח של שנאה והאדרת מחבלים, ולחזור למשא ומתן ישיר עם ישראל ללא תנאים מוקדמים".

ראש הממשלה נתניהו התייחס הבוקר בפתח ישיבת הממשלה לוועידה וכינה אותה ועידת סרק. "היא תואמה בין הצרפתים והפלסטינים, מטרתה לנסות לכפות על ישראל תנאים שאינם מתיישבים עם הצרכים הלאומיים שלנו", אמר נתניהו.

"הזדמנות אחרונה לפתרון שתי המדינות" (ארכ (צילום: רויטרס)
"הזדמנות אחרונה לפתרון שתי המדינות" (ארכ | צילום: רויטרס"היא כמובן גם מרחיקה את השלום כי היא מקשיחה את העמדות הפלסטיניות, והיא גם מרחיקה אותם ממשא ומתן ישיר ללא תנאים מוקדמים", הוסיף. "אני חייב להגיד שהוועידה הזאת היא בין הפרפורים האחרונים של עולם האתמול. המחר ייראה אחרת - והמחר קרוב מאוד".

מנגד, ברשות הפלסטינית הגדירו את הוועידה "ההזדמנות האחרונה ליישון פתרון שתי המדינות". לדברי יושב ראש הרשות אבו מאזן בריאיון לעיתון הצרפתי לה פיגרו, "אנחנו, כפלסטינים, אומרים 'עד כאן'. אחרי 70 שנות נישול ו-50 שנות כיבוש, שנת 2017 צריכה להיות שנת הצדק, השלום והחירות לעמנו".