בנאום שנשאה הלילה (בין שני לשלישי) שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי בוועידת איפא"ק, המשיכה השגרירה את הקו הפרו-ישראלי והבהירה כי ארצה תמשיך לעמוד לצד ישראל - לא כפי שעשה ממשל אובמה. "לכל מי שאומר שלא ניתן לעשות כלום לגבי האו"ם שידע - יש שריף חדש בעיר", אמרה היילי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מושלת דרום קרוליינה לשעבר נאמה בוושינגטון במסגרת הכנס השנתי וגינתה את ההחלטות נגד ישראל שהתקבלו בתקופה האחרונה באו"ם. "אמרנו שימי ההתנגחות בישראל תמו", הוסיפה. "יש לנו הרבה נושאים לשוחח עליהם עדיין, אבל לא נאפשר התנגחות בדמוקרטיה מספר אחת של המזרח התיכון".

"אני נועלת עקבים לא כבחירה אופנתית", צחקה היילי, "זה כדי שאם משהו ישתבש נוכל לבעוט בהם כל פעם מחדש. ואני חושבת שאנחנו רואים הסתייגות מהקו הזה, ההתנגחות בישראל נעשית היום הרבה יותר בשקט".

היילי המשיכה את הקו שמנהיג ממשל טראמפ והוצג גם אתמול בנאומו של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בוועידה. "אחרי עשורים של דיבורים, הנשיא טראמפ שוקל ברצינות תוך התחשבות מעמיקה את העברת השגרירות מתל אביב לירושלים", אמר פנס.

נאום סגן נשיא ארה"ב באייפא"ק. ישיר (צילום: רויטרס, חדשות)
"שוקלים את העברת השגרירות". פנס | צילום: רויטרס, חדשות

גם לסכסוך הישראלי-פלסטיני התייחס פנס בנאומו, הבהיר כי ארה"ב ניצבת באופן עיוור לצדה של ישראל - אך רמז כי בסופו של דבר האחרונה תיאלץ להתפשר: "הנשיא טראמפ מנסה למצוא פתרון לסכסוך הישראלי פלסטיני. הוא מחויב ליצירת שלום יציב במזרח התיכון. יהיו פשרות, אבל הנשיא טראמפ לעולם לא יתפשר על ביטחונו של העם והמדינה היהודית ישראל".

"האור ינצח את החושך"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם אתמול מול באי הוועידה הפרו-ישראלית כי שתי המדינות נלחמות בימים אלה בטרור של האסלאם הקיצוני. נתניהו אף תקף את הסכם הגרעין עם אירן וקרא להשמיד לחלוטין את דאע"ש. "היד של ישראל ושלי מושטת לכל השכנים שלנו לשלום", הדגיש ראש הממשלה. "ישאל עובדת עם טראמפ לקדם את השלום עם הפלסטינים וכל השכנים שלנו".

גם נתניהו נאם בפני הוועידה
גם נתניהו נאם בפני הוועידה | צילום:"חבריי, אמרתי זאת בעבר ואומר זאת שוב: לישראל אין חברה טובה יותר מארה"ב ולארה"ב אין חברה טובה יותר מישראל", פתח נתניהו את דבריו. "למען הביטחון שלנו - עלינו להשמיד את כוחות האסלאם הקיצוני. אני בטוח שארה"ב וישראל יעמדו ביחד, כתף אל כתף, כדי להבטיח שהאור ינצח את החושך".

"אנחנו נלחמים באותם אויבים ועל אותם ערכים", ציין נתניהו. "אלה הדברים שמביאים את ארה"ב וישראל ביחד. כך גם הרדיפה אחר שלום. אנו מחנכים את ילדינו לשלום, הגיע הזמן שהרשות הפלסטינית תעשה את אותו הדבר. עליה להפסיק ללמד שנאה. עליה להפסיק לממן טרור. מעל הכול - עליהם להכיר במדינה היהודית".