תליית דגלי ארה"ב בגוש עציון (צילום: פלאש90 גרשון אלינסון)
צילום: פלאש90 גרשון אלינסון

מחכים לטראמפ: בצומת גוש עציון נתלו הבוקר דגלי ארצות הברית, לקראת השבעתו מחר (שישי) של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ. במועצת גוש עציון הסבירו כי "כבר תקופה ארוכה מאוד, כבר 8 שנים כל דבר שאנחנו רוצים לבנות אז ראש הממשלה מסביר שיש מישהו בבית הלבן שלא מרשה לו. כרגע יש לנו 2,700 יחידות דיור שאנחנו יכולים לאשר מחר ואנחנו מקווים שהדחיפה מהנשיא החדש תעזור לנו בזה". מחר - משדר מיוחד מהשבעת טראמפ, החל מ-18:00 בערב בחדשות 2.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ממלא מקום ראש המועצה, משה סוויל, שאחראי ליוזמה, הסביר כי בגוש עציון ממתינים בציפייה לכניסתו של טראמפ. "ברגע זה מעוקבים אישורי הבנייה ל-2,700 יחידות דיור בגוש עציון", אמר. "אנחנו תקווה שכניסתו לתפקיד תוריד מהממשלה את הפחד ותכניות הבנייה יאושרו במהירות. זהו רגע של שינוי שחייבים לנצל אותו לחיזוק ההתיישבות והמשך המעשה הציוני".

"אנחנו מצפים שאחרי ההשבעה הוא יתמוך בבניה ויאשר אותה", אמרו עוד במועצה. "הוא בעצמו אמר שהבנייה בהתנחלויות היא לא המכשול לשלום או משהו כזה".

תליית דגלי ארה"ב בגוש עציון (צילום: פלאש 90 גרשון אלינסון)
צילום: פלאש 90 גרשון אלינסון

"אנחנו, דרך מועצת יש"ע, בקשר עם הממשל, יש להם שלושה נציגים שנמצאים בארה"ב וישתתפו בטקס ההשבעה", הוסיפו. "ברגע שהלחץ מארה"ב ישתחרר, ראש הממשלה יוכל יותר בקלות לאשר בנייה. תלינו את הדגלים כדי להביע את ההערכה ואת התמיכה בנשיא הנבחר, שידע שאנחנו פה שמחים בכניסה שלו, ואנחנו מאחלים לראות שגריר ואת כל מי שיבוא מטעמו. כשתלינו את הדגלים נהגים צפרו לעידוד".

מבצע החלפת הנשיאים בבית הלבן

מחר, 20 בינואר, ייערך טקס ההשבעה החגיגי לנשיא ה-45 של ארה"ב, דונלד טראמפ - שלאחריו, תחל באופן רשמי כהונתו במשרה הרמה. כהונה שתחל עם כניסתו של טראמפ למקום העבודה והמגורים שלו ב-4 השנים הבאות - הבית הלבן שבשדרות פנסילבניה בוושינגטון הבירה. בזמן הטקס החגיגי, יהיו מי שיעבדו מהר ככל האפשר כדי לקבל את פניו - ולהעביר את כל חפציהם של בני משפחת אובמה. מבצע מוקפד ומורכב של 6 שעות יחל - ויסתיים - בדיירים חדשים בבית הלבן.

וכך הולך המבצע הזה להתנהל: כ-100 אנשי צוות יחלו במרתון הובלות. חפצי משפחת אובמה יפונו, ואלה של טראמפ ובני משפחתו שיגורו עמו בבית הלבן יוכנסו פנימה. בין היתר - חפציו של טראמפ עצמו ושל בתו איוונקה, שתעבוד לצדו בבית הלבן ותמלא שורה של תפקידים רשמיים. הרעיה מלאניה, הגברת הראשונה, תישאר עם בנם המשותף בן ה-10, בארון, בפנטהאוז המפואר בניו יורק - וככל הנראה שתעבור לוושינגטון עם סיום שנת הלימודים, בקיץ הקרוב.

תליית דגלי ארה"ב בגוש עציון (צילום: פלאש 90 גרשון אלינסון)
צילום: פלאש 90 גרשון אלינסון

סטיבן רושאן, ראש צוות האחזקה של הבית הלבן, שינהל את המבצע המורכב, מתאר אותו בשתי מילים: כאוס מאורגן. "יש לנו משאית אחת במדשאה הדרומית ששייכת לנשיא היוצא ומשפחתו", הסביר. "היא פונה דרומה, והמשאיות של הנשיא הנכנס פונות צפונה לכיוון הבית הלבן, בצד המזרחי של המדשאה הדרומית".

המשפחה הנשיאותית תוכל לרהט את הקומות השנייה והשלישית בבית הלבן - קומות אגף המגורים - כאוות נפשה, ולשם יופנו החפצים האישיים של טראמפ ובני משפחתו. זאת בזמן שחפציה של משפחת אובמה מפונים: "הם ממש מוציאים את כל החפצים שלך החוצה ביום אחד", תיאר הנשיא היוצא אובמה את התהליך שהוא צפוי לעבור. "אתה גר שם ופתאום, זה... זה לא. החפצים פשוט מפוזרים במדשאה הדרומית ואורזים אותם".