פעם נוספת: רעשים מסתוריים בנציגות ארה"ב (צילום: רויטרס)
השגרירות תועבר מתל אביב לירושלים? | צילום: רויטרס

נתניהו השיב בתקיפות להאשמות כי הוא מעכב את העברת השגרירות האמריקנית: הבוקר (ראשון) טען יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל כי ראש הממשלה טרם "נתן אור ירוק" להעברת השגרירות לירושלים, ובלשכת נתניהו מיהרו להכחיש. הבוקר התייחס לכך ראש הממשלה בקולו, ואמר בפתח ישיבת הממשלה כי "שגרירות ארצות הברית צריכה להיות בישראל".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אני רוצה לציין שוב שברית היסוד שלנו היא עם ארצות הברית", אמר ראש הממשלה. "אין תחליף לברית הזאת, היחסים שלנו הם הדוקים ומתהדקים, ובהזדמנות הזאת אני רוצה להבהיר בצורה חד-משמעית שעמדתנו הייתה מאז ומעולם, וגם עכשיו ובכל רגע, ששגרירות ארצות הברית צריכה להיות כאן, בירושלים. ירושלים היא בירת ישראל וראוי שלא רק השגרירות האמריקנית תהיה כאן, אלא שכל השגרירויות תעבורנה לכאן, ואני מאמין שבמהלך הזמן רובן אכן תגענה הנה לירושלים".

עוד קודם לכן אמרו בלשכתו כי "הטענה שישראל ביקשה לעכב העברת השגרירות לירושלים - הזויה. ההיפך. עמדת ישראל ידועה – ירושלים היא בירת ישראל, כל השגרירויות צריכות להיות בירושלים".

דברי נתניהו מגיעים, כאמור, בתגובה לדבריו של עו"ד מארק צל - יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל. בריאיון לרזי ברקאי בגלצ טען צל כי העיכוב בהעברת השגרירות - כפי שהבטיח טראמפ - נובע מכך שאין אישור מלשכת נתניהו.

"לנשיא ולרה"מ יחסים טובים" (צילום: קובי גדעון לע"מ)
טראמפ ונתניהו, ארכיון | צילום: קובי גדעון לע"מ

"פתאום נהיה שקט מוושינגטון"

"לפני הבחירות הוא (טראמפ) אמר שיעביר את השגרירות. אחרי הבחירות הוא אמר. אבל אז הייתה שיחה עם ביבי. אני לא יודע מה קרה, אבל פתאום הבית הלבן אומר: 'אנחנו נחשוב'. באותו שבוע ממשלת ישראל הכריזה על בניית 2,500 יחידות דיור ביהודה ושומרון. היה משהו מדהים מוושינגטון: שקט", אמר צל.

"ברגע שיש אור ירוק מירושלים, השגרירות תועבר לירושלים חד משמעית", הוסיף הרפובליקני הבכיר בארץ. "צריך לסגור את הקונסוליה הכללית עם כל המשתמע מזה ולהחליף את השלט לשגרירות בירושלים".

בשבוע שעבר דווח כי ארצות הברית העבירה מסרים מרגיעים לפלסטינים באשר לאפשרות של העברת השגרירות מתל אביב - כך פורסם בעיתון הסעודי "א-שארק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון. על פי הדיווח, האמריקנים טענו בפני בכירים ברשות הפלסטינית שהתכנית תופסק בשלב זה - וזאת על מנת שלא לפגוע באפשרות של מהלך מדיני עתידי בין ישראל לפלסטינים.

ספייסר. מגנה (צילום: רויטרס)
"אין עדיין החלטה". דובר הבית הלבן | צילום: רויטרס

דיווחים מנופחים? בבית הלבן עוד "שוקלים"

בכיר המקורב ליושב ראש הרשות אבו מאזן אמר כי מדובר ב"מסר מרגיע להנהגה הפלסטינית" - כך נכתב בעיתון. הידיעה מצטרפת למסרים שהעבירו השבוע גורמים בוושינגטון, שציננו את ההתלהבות בישראל מהכוונה להעביר את שגרירות ארצות הברית לירושלים ואמרו כי הדיבורים על העברה מיידית של השגרירות "מנופחים".

בתוך כך, הפלסטינים ממשיכים לאיים כי אם השגרירות האמריקנית אכן תועבר לירושלים הדבר יצית את השטח ועלול אף להוביל למלחמה של ממש: ההנהגה הפלסטינית הקימה "ועדת היגוי" כדי לדון בגיבוש תכנית להתמודדות עם התרחישים הגרועים ביותר בעידן הנשיא טראמפ. בצד הפלסטיני מעריכים כי זו תהיה תקופה קודרת עבור תהליך השלום והשגת הזכויות הלאומיות הפלסטיניות.

בכירים ברשות איימו בניתוק היחסים עם ארה"ב, התריעו כי הצעד יבטל למעשה את הסכמי אוסלו ויהווה הפרה של הדין הבינלאומי. אחר הבכירים איים בשורת צעדי תגובה: משיכת ההכרה בישראל, הפסקת התיאום הבטחוני בין מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית ושלטונות הכיבוש וביטול ההסכם הכלכלי והמדיני.

בשבוע שעבר הודיע הבית הלבן כי השיחות בנושא העברת השגרירות רק החלו. כשדובר הבית, שון ספייסר, נשאל על כוונת הממשל הוא השיב: "אין החלטה בנושא עדיין, אנחנו בשלב ראשוני של הדיונים כפי שדיווחנו".

"אנחנו עדיין נמצאים בשלב ההערכה, ונעדכן", אמר. גם כשנשאל שוב האם בתום כהונת טראמפ השגרירות תהיה בירושלים, הוא סירב להתחייב להעברת השגרירות באופן רשמי: "אם כבר הייתה החלטה, לא היינו צריכים לעבור תהליך של דיונים". ספייסר הוסיף כי נתניהו בירך את טראמפ והם צפויים להמשיך לעמוד בקשר גם בתקופה הקרובה: הדובר נקב בשמו של נתניהו בין שורת המנהיגים ששוחחו במשך זמן רב עם טראמפ מאז היבחרו, וציין כי טראמפ הזמין את ראש הממשלה לוושינגטון.