"הגנתי על ישראל", קרי (צילום: לע"מ)
"הגנתי על ישראל", קרי | צילום: לע"מ

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נאם היום (שלישי) בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס והתייחס להחלטת הממשל האמריקני שלא להטיל וטו על החלטת מועצת הביטחון של האו"ם. "פתרון שתי מדינות לשני עמים לא עבר, אני תומך נלהב של ישראל", אמר קרי. "הגנתי על ישראל לאורך כל דרכי הפוליטית, זה מה שעשינו בזמן ממשל אובמה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

קרי המשיך והסביר כי ההחלטה שלא להטיל וטו על ההחלטה במועצת הביטחון תואמת את מדיניות ארצות הברית לאורך השנים. "המדיניות של ארה"ב גם חשובה", הסביר קרי. "כל הממשלים לאורך השנים התנגדו להתנחלויות".

קרי טען כי הזהיר מספר פעמים בכירים ישראלים מפני ההשלכות של המשך הבנייה בהתנחלויות. "בכל השיחות שלי עם הממשל הישראלי אמרתי 'אתם משנים את המפה של השלום - אלו צעדים חד צדדיים ואם תמשיכו - יהיו לכם בעיות אתנו'.

קרי: הפלסטינים תחת ממשל צבאי והמתנחלים תחת ממשל ישראלי

קרי לא הסכים עם הטענה לפיה הוא ואובמה אינם דואגים לביטחון ישראל. "אף אחד מאתנו, לא אני ולא אובמה טוען שצריך למסור את השטחים", הסביר. "אבל אנו רואים תהליך שבו הגדה המערבית הופכת לאט ובקביעות לישראלית - בעיקר בעזרת התרחבות ההתנחלויות. אם תמשיכו לבנות - תשברו את הרצף הפלסטיני, זה חשוב לנו להעביר את המסר ולהעיר דיון".

"יהיו לכם בעיות אתנו", קרי (צילום: רויטרס)
"יהיו לכם בעיות אתנו", קרי | צילום: רויטרס

קרי חזר על הטענה שהשמיע בנאום הפרידה המדיני שהציג לפני כשלושה שבועות. "אני אומר לחברי בישראל, אי אפשר להיות מדינה דמוקרטית ויהודית באותו הזמן", הסביר. "הפלסטינים חיים תחת ממשל צבאי והמתנחלים חיים תחת ממשל ישראלי, מה יהיה בעתיד, מה עם הזכויות של האנשים האלה?".

קרי תקף בחריפות את מבנה הממשלה בישראל ואת המסרים הסותרים היוצאים מלשכת ראש הממשלה לעומת מלשכות של שרים אחרים. "מה שקורה עכשיו - זה מתכון לקונפליקט תמידי", טען קרי. "למרבה הצער רוב הקבינט הישראלי לא מאמין בשתי המדינות לשני העמים - אבל רוב הישראלים כן מאמינים בפתרון שתי המדינות".