נתניהו וטראמפ.
טראמפ ונתניהו, ארכיון | צילום: קובי גדעון לע"מ, חדשות

היום (שני) יגיע לישראל ולרשות הפלסטינית ג'ייסון גרינבלט, הממונה של הנשיא האמריקני טראמפ למשאים ומתנים בינלאומיים, לביקור רשמי בישראל וברשות הפלסטינית. גרינבלט, שליווה את טראמפ במהלך כל מסע הבחירות, ייפגש עם בכירים ברמאללה וגם בירושלים, בהם גם עם הנשיא ראובן (רובי) ריבלין. הנושאים המרכזיים על סדר היום של גרינבלט הם ההבנות עם ישראל על הבנייה בהתנחלויות וקידום המשא ומתן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הביקור של השליח המיוחד מגיע זמן קצר אחרי השיחה הראשונה של טראמפ עם אבו מאזן שהתקיימה בסוף השבוע. אחד הנושאים הבוערים והנפיצים בשיחות הללו הוא ההבטחה של נתניהו למפוני עמונה להקים עבורם יישוב חדש, התנחלות חדשה, אחרי שנים שלא הוקמה התנחלות חדשה בגדה המערבית.

לחדשות 2 נודע כי קו ההגנה וההסברה של נתניהו לבכירי ממשל טראמפ – אחרי שקיים שורה ארוכה של התייעצויות עם בכירי המתנחלים – היא שלא מדובר בהתנחלות חדשה אלא ביישוב שפונה ואנשיו מקימים יישוב חלופי, כלומר "אחד תמורת אחד".

אבל הגרסה של נתניהו לא פותרת את הבעיה הכי גדולה סביב היישוב החדש – המיקום שלו. מפוני עמונה סירבו להרבה מאוד פתרונות, אך לבסוף הם בחרו מקום – מאחז "גאולת ציון", שפונה כבר כמה פעמים וממוקם ממזרח להתנחלות שילה.

גרינבלט: ירושלים בירת ישראל לנצח
מגיע לביקור מדיני. ג'ייסון גרינבלט | צילום: חדשות

הגדה "תבותר" על ידי ההתנחלות שתוקם?

גורמים שבקיאים בנושא אמרו לחדשות 2 כי השטח שנבחר הוא ב"מיקום אסטרטגי" והמטרה שלו ברורה – לייצר רצף התיישבותי יהודי לאורך כל כביש חוצה שומרון: מאריאל, תפוח, שילה ועלי ועד לבקעה, לכיוון מעלה אפרים ופצאל. מדובר באיתות לכוונה של המתנחלים "לבתר" את הגדה ולחצות אותה לשניים.

האזור בו יוקם היישוב החדש
האזור בו יוקם היישוב החדש | צילום: Google

חשוב להבין בהקשר הזה כי אחד הנושאים הכי בוערים ביחסים בין ישראל לארה"ב הוא הויכוח על אזור E1 – "מבשרת אדומים" - שגם שם הכוונה היא לייצר רצף התיישבותי מירושלים למעלה אדומים.

רצף התיישבותי?
רצף התיישבותי? | צילום: Google

העימות הופך את סוגיית היישוב החדש למפוני עמונה לבעייתית במיוחד מכיוון שטראמפ אמר בסוף השבוע לאבו מאזן בדיוק את מה שליברמן שמע מבכירי הממשלה בשבוע שעבר – שלמרות השיח ה"גמיש" במסיבת העיתונאים עם נתניהו, הכיוון של הממשלה ברור: לנסות ולממש את פתרון שתי המדינות.

ביום שבת שוחח נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן - שיחה ראשונה מאז נכנס טראמפ לבית הלבן. אבו מאזן הוזמן לביקור בוושינגטון, כך דיווח דוברו של יו"ר הרשות. בבית הלבן אישרו את דבר ההזמנה.

בדרך לקריסה? אבו מאזן (ארכיון)
הוזמן לבית הלבן. אבו מאזן | צילום: רויטרס

הדובר, נאביל אבו רדיינה, אמר כי הפגישה בין השניים מתוכננת "בקרוב". על פי ההודעה של הדובר, הנשיא טראמפ הדגיש בשיחת הטלפון את מחויבותו לתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. אבו מאזן, בתורו, אמר כי הוא מחויב לחתירה להסכם שיוביל להקמת מדינה פלסטינית. 

במהלך ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון בחודש שעבר, התייחס טראמפ בקלות דעת לפתרון שתי המדינות, כשאמר שיקבל "כל פתרון שמקובל על שני הצדדים, אני יכול לחיות עם מדינה אחת או שתי מדינות".