מכריזים בזאת על החלת ריבונות במעלה אדומים? ביום ראשון צפויה לעלות בועדת השרים הצעת החוק להחלת החוק הישראלי על מעלה אדומים - ההצעה שהייתה אמורה לעלות השבוע ונדחתה. לקראת ההצבעה, ובעוד השליח המיוחד של טראמפ עדיין בארץ, יוזמי החוק מוציאים סרטון חדש בניסיון להגביר את הלחץ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מאחורי הסרטון שהופץ ברשתות החברתיות עומדת שדולת ארץ ישראל בכנסת: הסרטון החדש מדמה את ההצבעה ביום ראשון להצבעה ההיסטורית של האו"ם בכ"ט בנובמבר וקורא לשרים לקיים את ההבטחה ולהצביע בעד החוק ו"לעשות היסטוריה".

הסרטון מלווה במנגינת מארש צבאי וגם במנגינת "התקווה". בקמפיין משתתפים עיריית מעלה אדומים, תנועת רגבים ומועצת יש"ע - לצד הצעת החוק של ח"כ יואב קיש (ליכוד) וח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי).

מסר את הקלטות, ח"כ דוד ביטן (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
לדחות ב-3 חודשים, ביטן | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

המהלך צפוי לזכות להתנגדות, לאחר שיו"ר סיעת הליכוד דוד ביטן, העביר השבוע דרישה למפלגת בית היהודי לדחות בשלושה חודשים את ההצבעה על החוק. חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, ומיוזמי החוק, לא נשאר חייב והגיב בטוויטר: "אין שום הצדקה להסתיר מידידתנו שמעבר לים את התמיכה הציבורית והפוליטית הרחבה בהחלת הריבונות הישראלית על מעלה אדומים תחילה. החוק על סדר היום".

"מה קרה למדינה יהודית ודמוקרטית?!" (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
"אין סיבה להסתיר", סמוטריץ' | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

ראשי שדולת ארץ ישראל, ח"כ יואב קיש (ליכוד) וח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), החליטו להותיר את הצעת החוק לסיפוח מעלה אדומים על שולחנה של ועדת השרים לענייני חקיקה, ולא לאפשר את דחייתה בשבועות נוספים. כעת הם דורשים משרי הוועדה להצביע על אישור ההצעה ולהתקדם בהליכי החקיקה.

מנגד, גורמים מדיניים טוענים כי ההצבעה על החוק בזמן ביקורו של גרינבלט תשדר מסר שעלול לפגוע במרקם היחסים בין ישראל לארצות הברית, לאחר ששתי המדינות סיכמו על "גיבוש צוות" בנושא ההתנחלויות. לדברי הגורמים, המהלך עלול להתפרש כקביעת עובדות בשטח.

חוק החרם קודם, השגריר זומן (צילום: פלאש 90, חדשות)
במחלוקת, מעלה אדומים | צילום: פלאש 90, חדשות

"מבחינתי הצעת החוק על השולחן", אמר יוזם החוק, ח"כ סמוטריץ', בשיחה עם חדשות 2 Online. "אני משאיר את החוק כל שבוע על השולחן ומעריך שתהיה הזדמנות להעביר אותו. אני מעריך שברגע שהוא יעלה להצבעה הוא יעבור. אף אחד לא יוכל להצביע נגד, אם הוא יעלה".

ההצעה לסיפוח מעלה אדומים הייתה אמורה לעלות כבר בשבוע שעבר, אלא שלבקשתו של נתניהו היא נדחתה בשבוע. על פי הצעת החוק, "המשפט, השיפוט והמנהל של המדינה יחולו בשטח מעלה אדומים ויקבעו את מעמדו כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל". השר נפתלי בנט כבר הודיע כי יקדם את החוק בכנסת לאחר שההצעה תעבור את המשוכה הראשונה של ועדת השרים.