פינוי עמונה, ארכיון (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
"אירוע טראומטי". פינו עמונה | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

"הבטחת - תקיים, הרסת - תבנה": זעם בקרב מפוני עמונה בעקבות הפרסום הראשון של כתבנו אודי סגל, לפיו נתניהו בוחן מחדש את הבטחתו להקים ישוב חדש למפונים בעקבות פגישתו עם טראמפ. ראש מטה מפוני עמונה, אביחי בוארון, סיפר הבוקר (שישי) על התנאים הקשים בהם חיות המשפחות שפונו ודורש מראש הממשלה לעמוד במילתו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גם השר נפתלי בנט התייחס לנושא: "התחייבות צריך לקיים", כתב בטוויטר, "ראש הממשלה חתם על הסכם להקים ישוב חדש לתושבי עמונה - אני בטוח שהוא יעמוד בהתחייבות זו". השרה איילת שקד הצטרפה לדברים: "הממשלה מחוייבת להסכם שנחתם מול תושבי עמונה ואין לנו שום כוונה להפר אותו. יוקם ישוב חדש לתושבי עמונה כפי שהתחייבנו".

"לא מובן לי כאזרח במדינת ישראל איך הוא יכול לומר שהוא שוקל זאת מחדש", אמר בוארון הבוקר בריאיון לגלי צה"ל. "אני נבוך למשמע הדברים - מה יגידו אזרחי ישראל שהסכמים נחתמים ולא צריך לכבד אותם? אנחנו מצפים שראש הממשלה והדרג המדיני יקיימו את ההסכם הזה ויקימו ישוב חדש כמו שהתחייבו בהסכם שנחתם כבר בדצמבר".

בוארון הסביר כי לפי ההסכם, המפונים היו אמורים לעבור למבני קבע באותו אתר חדש כבר ב-31 במרס - בעוד כחודש וחצי. "בינתיים אנחנו יושבים עדיין באכסניית נוער, בחדרים צפופים, משפחות גדולות - 8 נפשות בחדר, הורים וילדים מתבגרים באותו חדר - וממתינים שיעמדו במילה כלפינו".

אביחי בוארון, ארכיון (צילום: חדשות 2)
אביחי בוארון, ארכיון | צילום: חדשות 2

"צריך לראות טרקטורים בשטח"

"אנחנו ממתינים ומחכים לדרג המדיני, לשרי הליכוד והבית היהודי וגם לשרי כולנו ושר הביטחון - תעמדו בהתחייבות, לא ייתכן שלא תקימו ישוב", מחה בוארון - שהסביר כי בתוך זמן קצר המדינה כבר אמורה להציב באתר הזמני מבנים, לבנות תשתיות וגם להכשיר את ההתיישבות בו באופן חוקי. "זו הייתה אמורה להיות הסנונית הראשונה של אותו יישוב קבע, צריך מעשים בשטח וטרקטורים על הקרקע כדי להתחיל את הבנייה".

בריאיון ניסה בוארון להיכנס לנעלי נתניהו בפגישה עם טראמפ, שכזכור קרא לנתניהו לרסן זמנית את הבנייה בהתנחלויות, ואמר: "אם הייתי במקום נתניהו הייתי אומר 'אדוני הנשיא, יש פה מקרה הומניטרי ויוצא דופן, בוא נחריג אותו – לחברים האלה אני התחייבתי".

בוארון המשיך ואמר כי אנשי עמונה "עברו אירוע מאוד טראומטי רק לפני שבועיים – פינו אותם מהבתים שלהם והם נקרעו ממחוזות ילדותם. צריך להקים להם יישוב ואז לדון על כל הדברים האחרים: כשחותמים הסכם, אמורים לקיים אותו. זה כבר חתום".

עוד הודה מנהיג המחאה של המפונים כי "היו חששות כבדים לפני הנסיעה, מקווה שהם לא מתאמתים. אני מקווה שהוא יגיד לנו שהוא עומד בהתחייבותו. אנחנו נעמוד בתחילת השבוע מול בית ראש הממשלה במאהל ונדרוש ממנו לעמוד בהתחייבות, ואני קורא לציבור לעמוד איתנו".

יוסי דגן (צילום: Flash 90, חדשות)
"מאמין שנתניהו לא יסוג מדבריו". דגן | צילום: Flash 90, חדשות

אמש אישר גורם ישראלי לחדשות 2 כי בעקבות הפגישה בין נתניהו לטראמפ, הנושא של בניית ההתנחלות החדשה נמצא בבחינה מחדש בדיונים בין ישראל לארצות הברית. למרות שגורם ישראלי אישר את הפרטים, לשכת ראש הממשלה סירבה להגיב רשמית לפנייתנו. בביקור נתניהו בארצות הברית הוחלט כי מי שירכז את הצוות שיעסוק בנושא הוא שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר, כנראה מול חתנו ומקורבו של טראמפ ג'ארד קושנר.

גורמים בקרב הנהגת המתנחלים טוענים שמהלך כזה מצד נתניהו לא יעבור בשקט -  יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, אמר: "לא יעלה על הדעת שהבטחה שניתנה למשפחות שנעקרו מבתיהן לא יקויימו. אני מצפה מראש הממשלה למצוא את הדרך לעמוד בהבטחתו ולא לפגוע בזכויות האדם של אזרחיו בשל לחצים פוליטיים".

"מדובר בהסכם שנחתם מול ראש ממשלת ישראל, ונחתם על ידי מורשי החתימה במשרד ראש הממשלה. הפרת הסכם כזו לא תעבור", הוסיף דגן. "אני מעריך מאוד את ראש הממשלה ובטוח שהוא יקיים את ההסכם ולא יתן ידו לפגיעה בזכויות האדם של אזרחיו או להפרת הסכם עליו הוא".

איך יגיב ממשל טראמפ לסיפוח? (צילום: CNN, חדשות)
נתניהו וטראמפ, אתמול | צילום: CNN, חדשות

לאחר הפגישה עם טראמפ שוחח נתניהו עם כתבים ואמר להם כי טראמפ ביקש לבלום את הבנייה בהתנחלויות, אם כי לא באופן מוחלט: נתניהו הבהיר מצדו שהוא מוכן להמתין עם הנושא הזה, ושהעניין עוד יידון בין שתי המדינות. "דנו מתוך ניסיון להגיע להבנות שתואמות לשאיפה להשיג שלום וביטחון", אמר נתניהו בתדרוך לכתבים.

במסיבת העיתונאים שקדמה לפגישה הבהיר טראמפ כי שני הצדדים יצטרכו לעשות פשרות. "בנוגע להתנחלויות, הייתי רוצה לראות את ישראל בולמת אותן לזמן מה. אנחנו נדבר על זה ונמצא דרך. הייתי רוצה שתהיה עסקה, כמו שכל נשיא היה רוצה בכך". מנגד אמר נתניהו כי נושא ההתנחלויות הוא לא לב הסכסוך ולא מה שמניע אותו. "זו סוגיה שצריך לפתור, ונדבר על זה, אבל למה אבו מאזן מתכוון בשתי מדינות? מדינה שלא מכירה בשניה? מדינה שפתוחה לאפשרות של מתקפה כלפי ישראל?".