גרינבלט נפגש עם ראשי המתנחלים
גרינבלט נפגש עם ראשי המתנחלים | צילום:

שליחו המיוחד של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, ג'ייסון גרינבלט, נפגש הבוקר (חמישי) בירושלים לראשונה עם ראשי המתנחלים יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, ועודד רביבי ראש המועצה האזורית אפרת, והשלושה דנו בנושא המדיני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"השיחה הזו היא בהחלט צעד חשוב וזו תחילתו של קשר", אמר יוסי דגן. "אנחנו מאוד מכבדים את טראמפ ואת הממשל החדש ושמחים שיש ממשל אוהד ופתוח ושנוצר דיאלוג. הבקשות ואף הדרישות שלנו הן בראש ובראשונה מהממשלה שלנו והשרים לשינוי משמעותי ולהפסקת הגזרות שפגעו בזכויות האדם הבסיסיות של חצי מליון אזרחים ביהודה ושומרון - ולהפסקת הקפאת הבנייה ולבנייה ללא חסמים". 

מוקדם יותר היום, בפתח ישיבת הממשלה, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא ייפגש אחר הצהריים פעם נוספת עם השליח המיוחד גרינבלט. "אנחנו בתוך תהליך של הידברות עם הבית הלבן והכוונה שלנו להגיע למדיניות מוסכמת של בנייה בהתיישבות - מוסכמת עלינו כמובן, לא רק על הצד האמריקאי", אמר נתניהו. "פתרון כזה ייטיב עם מדינת ישראל לאחר שלא היינו בתהליכים האלה שנים ארוכות. לתושבי עמונה אני חוזר ואומר: 'נתתי לכם התחייבות להקים יישוב חדש ואני אעמוד בהתחייבות הזאת'".

גרינבלט ונתניהו, ארכיון (צילום: קובי גדעון לע"מ, חדשות)
נתניהו וגרינבלט בפגישתם | צילום: קובי גדעון לע"מ, חדשות

"להגיע לנוסחה שתוביל לקידום שלום וביטחון"

הפגישה של גרינבלט עם ראשי המתנחלים מגיעה יומיים לאחר פגישתו עם ראש הממשלה נתניהו, בה דנו השניים באפשרויות לפתרון הסכסוך ובנושא הבנייה בהתנחלויות. לפי הודעת לשכת ראש הממשלה, נתניהו וגרינבלט אישרו את המחויבות המשותפת של ישראל וארה"ב לקידום שלום אמיתי ובר-קיימא בין ישראל לפלסטינים, במטרה לחזק את ביטחון ישראל ואת היציבות במזרח התיכון.

נתניהו אמר לגרינבלט כי הוא מאמין שתחת הנהגתו של טראמפ ניתן יהיה לקדם שלום אזורי בין ישראל לכל שכנותיה, בהם הפלסטינים, וכי הוא מצפה לעבוד באופן הדוק עם הנשיא כדי לממש את המטרה הזו. גרינבלט התחייב באוזנו לסייע לצדדים להגיע להסכם דרך משא ומתן ישיר.

בנוגע לבנייה בהתנחלויות, לא עלתה בפגישה התחייבות להקפאה או מתן הכשר לבנייה בשטחים, אך השניים הביעו תקווה "להגיע לנוסחה שתוביל לקידום שלום וביטחון". גרינבלט הדגיש בפגישה כי טראמפ מעוניין בעידוד צמיחת הכלכלה הפלסטינית ובשיפור איכות החיים של הפלסטינים. בתגובה השיב ראש הממשלה כי הוא מחויב לרעיון הזה ורואה בכך אמצעי לשיפור האפשרות להגעה לשלום.

רותם חומסקי השתתפה בהכנת הידיעה.