נתניהו, טראמפ, הבית הלבן (צילום: אבי אוחיון לע"מ)
"אין לנו ידיד טוב יותר", נתניהו וטראמפ | צילום: אבי אוחיון לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע שביעות רצון הלילה (חמישי) לאחר שנפגש עם דונלד טראמפ בפעם הראשונה מאז נכנס לתפקידו כנשיא ארצות הברית. "פגשתי הרבה נשיאים, זה הידיד הטוב ביותר שהיה לנו בבית הלבן", אמר נתניהו. בימין בישראל שמחו על כך שטראפ זנח את המחויבות האמריקנית לפתרון שתי המדינות, בעוד שנתניהו עצמו אומר בתדרוך לכתבים כי הוא דווקא אינו שש לסיפוח שני מיליון פלסטינים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בלשכת ראש הממשלה אומרים כי הפגישה בין נתניהו לטראמפ התקיימה באווירה חמה וטובה, והיו מי שהגדירו אותה כ"יום חדש ביחסים בין המדינות". על אף החיוכים בימין על כך שלא הוזכרה אותה מחויבות לרעיון שתי המדינות, במהלך תדרוך לעיתונאים אמר ראש הממשלה כי הוא אינו מעוניין בסיפוח האזרחים הפלסטינים או להפכם לנתינים בישראל. טראמפ הבהיר כי הוא פתוח למציאת פתרון חלופי לרעיון שתי המדינות, אך נתניהו לא הציג לו חלופה לכך.

נתניהו חשש להביך את ממשל טראמפ (צילום: רויטרס)
נתניהו וטראמפ במסיבת העיתונאים | צילום: רויטרס

נתניהו הדגיש בתדרוך כי הוא בעד העקרונות שהציב בעבר - הכרה פלסטינית בישראל כמדינת העם היהודי, ושליטה ביטחונית בשטח. בשלב זה, לא ברור אם בתנאים הללו ניתן יהיה לקדם הסדר שמדינות ערב יתמכו בו. גם נושא הבנייה ביהודה ושומרון עלה בפגישה בין המנהיגים. טראמפ ביקש לבלום את הבנייה בהתנחלויות, אם כי לא באופן מוחלט. נתניהו הבהיר מצדו שהוא מוכן להמתין עם הנושא הזה, ושהעניין עוד יידון בין שתי המדינות. "דנו מתוך ניסיון להגיע להבנות שתואמות לשאיפה להשיג שלום וביטחון", אמר נתניהו.

צפו בסיפורים המעניינים של 16.6 לאורך השנים (צילום: דורית יורדן דותן, חדשות)
האם לנתניהו פתרון חלופי ל"שתי המדינות" | צילום: דורית יורדן דותן, חדשות

נתניהו גם ביקש הכרה אמריקנית בריבונות ישראלית ברמת הגולן, כלומר הכרה באזור כחלק בלתי נפרד מישראל. טראמפ לא ענה בעניין זה אך נתניהו תיאר כי לדעתו "לא הייתה שם תדהמה נוכח הבקשה". בנושא העברת השגרירות לירושלים סיפר נתניהו כי הוסיף ואמר שהוא תומך במהלך, אך טראמפ ביקש זמן נוסף לבחון את הנושא.

האיום האירני עלה אף הוא במהלך שיחתו עם הנשיא. עוד טרם הנסיעה, הדגיש ראש הממשלה כי עבורו זהו הנושא החשוב ביותר. לדבריו טראמפ הבהיר כי ארה"ב מחויבת למנוע מאירן נשק גרעיני. "הוא מודע לתוקפנות שלה באזור", אמר.

במסיבת העיתונאים שקיימו השניים עלה גם נושא העברת השגרירות האמריקנית לירושלים. הנשיא טראמפ כי בארה"ב חושבים על זה באופן ומעמיק וכי הנושא ייבחן.