חוק החרם קודם, השגריר זומן (צילום: פלאש 90, חדשות)
"מגנים בתוקף את הבנייה בהתנחלויות" | צילום: פלאש 90, חדשות

לאחר ההכרזה המשותפת היום של ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן על הקמת אלפיים-וחמש מאות יחידות דיור בשטחים, בעיקר בתוך הגושים, מגיעות התגובות מאירופה, ולא פחות חשוב מכך - גם מארצות הברית ונשיאה החדש דונלד טראמפ. באיחוד האירופי גינו הערב (שלישי) את ההחלטה הזו ואמרו כי היא "מערערת את חזון השלום". דובר ממשל טראמפ, מנגד, אמר כי "הנשיא ידון בדברים עם ראש הממשלה נתניהו לכשייפגשו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הבנייה מערערת באופן רציני את סיכויי פתרון שתי המדינות", נכתב בהודעת האיחוד האירופי. "יש להצטער על כך שישראל ממשיכה במדיניות זו חרף ההתנגדות והחשש הבינלאומי הכבד לגביה שנשמעים מצד כל הדרגים".

"הרחבת ההתנחלויות המתמשכת, שהן בלתי חוקיות על פי החוק הבינלאומי שאושרר בהחלטת מועצת הביטחון של האו"ם, פועלת בניגוד למדיניות ארוכת השנים של האיחוד האירופי ונגד המלצות דוח הקוורטט". בסיכום הדברים נכתב כי פתרון שתי המדינות הוא הדרך היחידה למלא את השאיפות הלגיטימיות של שני הצדדים על מנת להשיג שלום בר קיימא.

"לנשיא ולרה"מ יחסים טובים" (צילום: קובי גדעון לע"מ)
טראמפ ידון עם נתניהו כשייפגשו | צילום: קובי גדעון לע"מ

גם המתנחלים לא מרוצים

הנהגת מועצת יש"ע הביעה אף היא התנגדות להודעה, אך מטעמים הפוכים. לדברי המתנחלים מדובר ב"אחיזת עיניים של כאילו אישור בנייה בהיקפים גדולים, כשבפועל ייבנו רק כמה מאות והשאר רק קידום תכנון". טוד טענו כי "אנו מודאגים מאוד מממשלה שמתפארת בבנייה בגושים. הממשל האמריקני התחלף וגם המדיניות בישראל צריכה להשתנות".

הפלסטינים מצדם גינו את ההחלטה ומלשכת הנשיא הפלסטיני אבו מאזן נמסר כי מדובר ב"התגרות וזלזול בקהילה הבינלאומית".

ליברמן ונתניהו: יחסי אהבה-שנאה (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
"הבנייה תורחב". נתניהו וליברמן | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

2,500 יחידות דיור חדשות בשטחים

מוקדם יותר היום פורסם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן החליטו לאשר בנייה של כ-2,500 יחידות דיור ביהודה ושומרון. בהודעה משותפת שפרסמו השניים הסבירו את ההחלטה בצורך במתן מענה לצרכי דיור והמשך שגרת חיים באזור.

במסגרת הסיכום בין השניים הוחלט כי מרבית היחידות יוקמו בגושי ההתיישבות. מאה מהיחידות יוקמו ביישוב בית-אל, בהתאם להתחייבות לבג"ץ ובשכונה חלופית למפוני מגרון, בהתאם להתחייבות ממשלות קודמות.

באריאל ייבנו 902 יחידות דיור, במעלה אדומים 112, בשומרון 385, בגבעת זאב 652, באורנית 154, באלפי מנשה 78, באפרת 21, באלקנה 18, בביתר עילית 87, במטה בנימין 86, בבית אל 20 וארבע יחידות בגוש עציון.

"אנחנו בונים ונמשיך לבנות", צייץ ראש הממשלה בחשבון הטוויטר שלו זמן קצר לאחר ההודעה על המשך הבנייה. לדברים הצטרף גם שר הביטחון ליברמן: "אנו חוזרים לחיים נורמליים ביהודה ושומרון".

במקביל, יביא השר ליברמן לאישור הקבינט יוזמה להקמת אזור תעשייה לפלסטינים בסמוך לכפר תרקומיא. בהודעתו צוין כי המתחם יהיה מהגדולים ביותר ביהודה ושומרון.