נמל התעופה בו אירע הפיגוע (צילום: רויטרס)
נמל התעופה בו אירע הפיגוע | צילום: רויטרס

ההתרעה שלא מנעה את הזוועה בבריסל: פחות משתי יממות לאחר מתקפת הטרור בבלגיה, מתרבים הדיווחים על כך שבלגיה הוזהרה מפני הכוונות הרצחניות של החולייה שביצעה את המתקפה. כעת מתברר כי גם ישראל העבירה מידע קונקרטי על פרצות אבטחה בנמל התעופה - בו אירע הפיגוע הראשון - וטענה כי "יש ליקויים חמורים בנמל התעופה בבריסל". במקביל, בבלגיה נמשכת הכוננות הגבוהה ונמל התעופה יישאר סגור גם ביום שישי.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ישראל הזהירה את הבלגים בשבועות האחרונים על כך שסידורי האבטחה בנמל התעופה בבריסל אינם מספיקים. גורמי ביטחון ישראליים, האמונים לבדוק את שדות התעופה בכל רחבי היבשת מהן יוצאות טיסות לישראל, זיהו את הפרצות ועדכנו את הבלגים על סידורי האבטחה הלוקים בחסר.

מדובר בביקורת שגרתית אבל הממצאים שלה היו חמורים: חברות התעופה הישראליות, שמפעילות את הדלפקים שלהן לא רחוק מזה של אמריקן איירליינס בו אירע הפיצוץ, משנות את מערכי האבטחה ומתגברות את האבטחה – לא רק בבריסל אלא גם במקומות נוספים, על מנת לגשר על פערי האבטחה.

מתקפת הטרור בבריסל, השבוע (צילום: טוויטר)
עשרות נרצחו במתקפת הטרור | צילום: טוויטר

הערב התברר: טורקיה הזהירה לגבי אחד המחבלים

כמו כן דווח בכלי תקשורת באירופה כי בלגיה ושורת מדינות וגופי מודיעין אחרים קיבלה התרעה מדויקת שיש כוונה של חוליה של דאע"ש לבצע פיגוע בטווח הזמן המידי בנמל התעופה וגם ברכבת (המטרו). החוליה קיבלה את ההכוונות ממחוז א-ראקה, משם יצאו ההכוונות גם לחוליה מפריז.

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הודיע הערב (רביעי) כי אחד המחבלים שביצע את מתקפת הטרור - איברהים בקראוי, שהתפוצץ בנמל התעופה -  שהה בעבר בארצו וגורש ממנה ביוני 2015. ארדואן הדגיש כי טורקיה גירשה את החשוד לבקשתו להולנד - והתריעה בפני הרשויות בהולנד ובבלגיה כי מדובר בפעיל מיליטנטי קיצוני. עם זאת, בניגוד להמלצות של אנקרה, ככל הנראה לא ננקטו צעדים כנגד המחבל - והוא שוחרר לאחר זמן קצר.

"למרות אזהרותינו כי מדובר בטרוריסט זר, בלגיה לא הצליחה לבסס קשר בינו לבין טרור", הוסיף ארדואן. לדבריו, בקראוי - שאחיו היה המחבל המתאבד שביצע את הפיגוע במטרו - נעצר בגבול עם סוריה סמוך לעיר גזיאנטפ ובלגיה עודכנה בגירוש ב-14 ביולי 2015. טרם התברר האם מדובר באותו חשוד שהיה ברשימת המעקב של האינטרפול, אך המידע המצטבר חושף כי ייתכן והיה ניתן למנוע את שפיכות הדמים.

החשודים בפיגועי ההתאבדות בבריסל
המחבלים שתועדו במצלמות האבטחה בבריסל | צילום:

אובמה: "זו העדיפות העליונה שלי"

לאחר שארגון דאע"ש לקח אחריות על מתקפת הטרור בבלגיה, שאחד ממבצעיה עדיין לא נתפס, הרשויות בבלגיה הבהירו כי קיים איום למתקפת טרור נוספת. במקביל, מעצמות המערב נערכות ככל הנראה לתגובה בסדר גודל משמעותי: נשיא ארה"ב ברק אובמה הבהיר כי ארצות הברית "תרדוף אחר דאע"ש באגרסיביות, זו עדיפות עליונה שלנו" - כתגובה לביקורת הרבה על אוזלת היד בטיפול בארגון המדינה האסלאמית.

"הגישה האמריקנית נגד דאע"ש נועדה להשתנות מדי פעם - אך נותרנו מחויבים להגן על אמריקנים. העולם חייב להתאחד מול הטרור", הבהיר אובמה במסיבת עיתונאים בארגנטינה, "אנחנו נסייע ככל הניתן לרשויות לחקור את הפיגועים בבריסל". מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הודיע על ביקור דחוף בבלגיה, שם ייפגש עם בכירים ברשויות בבלגיה ובאיחוד האירופי וידון עמם בהיערכות המדינית והביטחונית.

זמן קצר קודם לכן העריך בכיר אמריקני - ראש ועדת המודיעין של בית הנבחרים - כי המתקפות בבלגיה היו ככל הנראה מכוונות כלפי אזרחים אמריקנים, וציין כי מזוודות הנפץ התפוצצו ליד דוכן של חברת התעופה "יו.אס איירליינס" במטרה לפגוע בתיירים מארה"ב.

אבטחה כבדה במטרו שחזר לעבוד
אבטחה כבדה במטרו שחזר לעבוד | צילום:

נמל התעופה נותר סגור, המטרו נפתח תחת אבטחה כבדה

לאחר שבתקשורת הבלגית התפרסמו דיווחים סותרים על תפיסתו של נג'ם אל-עשראווי, המחבל שעל פי ההערכות צולם לצד שני המחבלים המתאבדים ותועד נמלט מנמל התעופה, הודיע היום התובע הפדרלי של בלגיה כי "הוא טרם נלכד". אל עשראווי נחשב למהנדס מטעני הטרור של דאע"ש והחיפושים אחריו ברחבי המדינה מתרחבים - ונבדקת האפשרות כי החולייה בראשותו תכננה פיגוע נוסף - שעשוי לצאת לפועל. ההערכה מתבססת על חומרי הנפץ שנמצאו בדירה.

התובע עדכן כי מספר ההרוגים במתקפת הטרור עלה ל-31 בני אדם, 270 נפצעו בשתי הזירות. התובע הכללי הבלגי התייחס לשלל הדיווחים הסותרים ברשתות התקשורת במדינה והודיע כי אל-עשראווי עוד לא נתפס וכי המאמצים ללכידתו נמשכים. זאת לאחר שמוקדם יותר דווח שנתפס, וזמן קצר לאחר מכן פורסם שמדובר בטעות בזיהוי ולא מדובר באל-עשראווי. במשטרה סירבו לאשר או להכחיש את הדיווחים והודיעו כי נמל התעופה בבריסל יישאר סגור גם מחר ומחרתיים. עם זאת, המטרו שספג פיגוע נפתח מחדש תחת אבטחה ניכרת.

התובע הבלגי מסר בתדרך לעיתונאים פרטים נוספים על זהות המחבלים ועל חפצים שנמצאו בחיפוש בבתי המסתור שלהם בבריסל. לדבריו, החשוד האמצעי מבין השלושה שתועדו בנמל התעופה הוא אברהים בקראווי - שהתפוצץ בשדה. אחיו התאום חאלד בקראווי ביצע את הפיגוע במטרו. זהות המצולם השלישי בתמונה - המחבל משמאל, שעל פי ההערכות התפוצץ גם הוא בשדה, לא ידועה בשלב זה.

החשוד שנראה בסרטון עם כובע מצחייה לראשו השאיר תיק עם מטענים - ונמלט. מהחקירה עולה בנוסף כי פיגוע בהיקף גדול הרבה יותר נמנע לאחר שמזוודת הנפץ השלישית שנמצאה ונוטרלה בנמל התעופה הייתה גדולה יותר מהשתיים שהתפוצצו.

אלעד שמחיוף השתתף בהכנת הידיעה.