קמפיין, רכבות תחתיות, לונדון, נגד ישראל (צילום: טוויטר)
ישראל זעמה, כרזות השנאה מוסרות | צילום: טוויטר

סערה בעקבות הקמפיין האנטי-ישראלי ברכבת התחתית בלונדון: ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד לדרוש הסרה מידית של המודעות, שבהן נכתב כי ישראל היא "מדינת אפרטהייד".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ממשרד בחוץ בירושלים נמסר כי הטיפול בנושא החל כבר אמש, עם היוודע הפרטים לשגרירות ישראל בלונדון וכי המודעות מוסרות ברגעים אלה. "השלטים נתלו ללא אישור", אמר ראש עיריית לונדון בוריס ג'ונסון. "אנחנו נדאג להורידם". ג'ונסון הוציא הוראה מיוחדת ודרש להוריד את השלטים באופן מיידי.

המודעות שנתלו ברכבת התחתית (צילום: טוויטר)
אחת הכרזות ברכבת התחתית | צילום: טוויטר

ראש הממשלה נתניהו התייחס לדברים בפתח ישיבת סיעת הליכוד. "שוחחתי מוקדם יותר עם דורי גולד שנמצא בלונדון וביקשתי ממנו שיפנה לממשלת בריטניה וידרוש את הסרת העלונים והכתובות נגד מדינת ישראל", אמר. "מי שטוען שאנחנו לא פועלים - אינו דובר אמת. אנחנו פועלים בכל החזיתות נגד ההסתה".

מוקדם יותר היום פנה יושב ראש יש עתיד יאיר לפיד לג'ונסון ומחה בפניו על פרסום הכרזות. "הסברתי לו שמדינת ישראל לא תסבול את הדברים האלה ואנחנו מבקשים ממנו להתערב", אמר לפיד. לדבריו, ג'ונסון אמר לו בתגובה כי השלטים נתלו ללא אישור וכי העירייה תדאג להורידם. על כך אמר לפיד כי "מסתבר שאפשר לנצח - רק צריך לעשות משהו".

ישיר: טקס החלפת ראש הממשלה בבריטניה (צילום: רויטרס, חדשות)
הבטיח להסיר את השלטים. בוריס ג'ונסון | צילום: רויטרס, חדשות

קמפיין "שבוע האפרטהייד הישראלי"

הכרזות, שנתלו במסגרת קמפיין "שבוע האפרטהייד הישראלי", לא הופנו רק נגד ישראל עצמה, אלא גם נגד הממשלה וכלי התקשורת בבריטניה, שלפי המודעות תומכות בכיבוש ופועלות נגד הפלסטינים. באחת המודעות מופיע צילום מסך מעובד של רשת BBC, ובו ציטוט המסביר כי העורכים והכתבים מעריכים את חייהם של ישראלים הרבה יותר מחייהם של הפלסטינים.

באותו פוסטר ישנה גם התייחסות לגל הטרור האחרון, ובה נטען כי מאז חודש אוקטובר 142 פלסטינים נהרגו בידי ישראל ויותר מ-15 אלף נפצעו. בשום חלק במודעה לא מצוין כי מרבית ההרוגים הם מחבלים שרצחו או ניסו לרצוח ישראלים. כמו כן הכותבים לא טרחו לציין את מספר הישראלים שנרצחו בפיגועים.

במודעה אחרת מואשמת חברת השמירה הבינלאומית G4S בשיתוף פעולה עם ה"אפרטהייד" הישראלי משום ששומריה מועסקים בבתי הכלא. "מדי שנה מוחזקים יותר מ-500 פלסטינים ללא משפט בבתי סוהר בהם שומרים עובדי החברה", נכתב.