שגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו מתח הערב (שני) ביקורת חריפה על מדיניות ישראל בשטחים ועורר את זעמו של ראש הממשלה נתניהו. בדברים שנשא שפירו במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) הוא הדגיש כי בוושינגטון "מודאגים מפעולות ישראל בהתנחלויות", וכי "יש יותר מדי התקפות על פלסטינים ואוזלת יד מצד הרשויות הישראליות". נתניהו לא נשאר חייב: "הדברים אינם מקובלים ואינם נכונים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדבריו טען שפירו כי המשבר ביחסים בין ישראל לפלסטינים מטריד מאוד את האמריקנים. "עם סוף שנת 2015 ותחילת 2016, ארצות הברית עדיין מודאגת עמוקות מנושא מסויים: המתיחות הגואה בין ישראל ופלסטינים יחד עם הקיפאון המדיני", טען. הוא הוסיף כי "נראה שיש חוק אחד לישראלים ואחר לפלסטינים".

שפירו שאל: "האם זוהי האסטרטגיה הפוליטית של ישראל? ואם לא, אז מהי האסטרטגיה שלה? איך ישראל מסייעת לנו במאמץ להגיע להסדר מדיני? אנו מבינים שאין תשובות פשוטות לשאלות הללו, אך צריך לעשות מאמץ".

השגריר הוסיף כי ישראל, ארצות הברית והפלסטינים "חייבים למצוא דרכים כדי לשמר את רעיון שתי המדינות לשני עמים לעתיד. זהו הנתיב היחיד להמשך". 

נתניהו. מנסה לכנס את הקואליציה (צילום: רויטרס, חדשות)
"הרשות אחראית לקיפאון", נתניהו | צילום: רויטרס, חדשות

נתניהו: "הדברים לא מקובלים"

זמן קצר לאחר ששפירו אמר את הדברים מיהר ראש הממשלה להגיב בחריפות ואף מתח ביקורת על עצם אמירתם. "דברי השגריר, ביום שבו קוברים אם לשישה שנרצחה, וביום שבו נדקרת אישה הרה - אינם מקובלים ואינם נכונים", אמר נתניהו.

"ישראל אוכפת את החוק כלפי ישראלים וכלפי פלסטינים" הוסיף ראש הממשלה. באשר ליחסים המדיניים עם הרשות הפלסטינית הבהיר נתניהו כי "מי שאחראית לקיפאון המדיני היא הרשות הפלסטינית, שממשיכה להסית ומסרבת למשא ומתן".

בתוך כך, הערב נשיא דברים במכון למחקרי ביטחון לאומי גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. "עשוי להיות פה רע יותר לפני שיהיה טוב יותר", אמר. "המתח בין הציבור הערבי לציבור היהודי לא יתפוגג בשנים הקרובות, לדאבוננו, ויחד עם זאת, מדינת ישראל לא רואה בכלל את המגזר הערבי כאויב וכמי שנגוע בקיצונות ובפונדמנטליזם האסלאמיים".

בהכנת הידיעה השתתפה שושי חתוקה