"דברי השרה שערורייתיים ושגויים" (צילום: רויטרס)
נתניהו זעם על דברי וולסטרום | צילום: רויטרס

החזית המדינית בין ישראל לשוודיה נמשכת: אתמול (שלישי) שרת החוץ השוודית מרגוט וולסטרום השמיעה התבטאות אנטי-ישראלית נוספת, כאשר קראה "לחקור האם ישראל הוציאה להורג פלסטינים" בגל הטרור - ובדבריה התכוונה למחבלים שחוסלו בזירת הפיגוע. בעקבות הדברים, זומן היום (רביעי) שגריר שוודיה בישראל לשיחת נזיפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו, שמכהן גם כשר החוץ, החליט כי השגריר - קרל-מגנוס נסר - יזומן בדחיפות בעקבות דברי השרה. בפגישה ננזף נסר על ידי סמנכ"ל אירופה, אביב שיר-און, שהביע בפניו לא רק מחאה על דבריה הבוטים של שרת החוץ השבדית מרגוט וולסטרום אלא גם את זעמם של הממשלה והעם בישראל על הצגה מעוותת של המציאות ועל הצהרה נוספת של השרה, המעידה כי יחסה לישראל מוטה ואף עוין.

עוד נמסר ממשרד החוץ כי "דבריה של וולסטרום מצביעים על כך שאינה מבינה את המתרחש באזורנו וככל הנראה אינה מודעת למצב הקשה שבו חשופים אזרחי ישראל לסכנה מתמדת של התקפות טרור רצחניות. לאור העמדות המזיקות וחסרות הבסיס של השרה השוודית, הוציאה עצמה שוודיה, בעתיד הנראה לעין, מכל תפקיד או שמץ של תפקיד באשר ליחסי ישראל והפלסטינים".

מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד נאם הערב בפני ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים וציין בהקשר השוודי: "מי שתוקף את ישראל על זכותה להגנה עצמית נגד פיגועי טרור מעודד למעשה את הטרור".

אין תמונה
השגריר ננזף במשרד החוץ

אתמול אמרה וולסטרום במהלך דיון בפרלמנט השוודי כי "זה חיוני לקיים חקירה יסודית ואמינה של מקרי המוות של הפלסטינים בגל הטרור, על מנת להבהיר ואף להעמיד לדין את האשמים". לפני מספר חודשים עוררה השרה סערה נוספת כשאמרה שקיים קשר בין התסכול הגובר של העם הפלסטיני לבין הפיגועים שמבצע ארגון הטרור דאע"ש.

בישראל לא נותרו אדישים להצהרה וזמן קצר לאחר פרסום הדברים כבר נשמעו הגינויים. "בהצהרותיה חסרות האחריות וההזויות, שרת החוץ השוודית נותנת רוח גבית לטרור ובכך מעודדת אלימות", נמסר אתמול ממשרד החוץ. גם שר המדע אופיר אקוניס התייחס לדברים ואמר כי "הדבר היחיד שצריך לחקור הוא כיצד אישה ששונאת בצורה בוטה כל כך את ישראל נבחרה, ועדיין מחזיקה בתפקיד שרת חוץ של שוודיה".

שוודיה אינה היחידה שהביעה דאגה מגל הטרור האחרון, כשארה"ב, האו"ם והאיחוד האירופי הכירו בזכותה של ישראל להגן על עצמה, אך ביקשו למצוא דרכים להרגיע את הרוחות ולמנוע הסלמה נוספת.

עמית ולדמן השתתף בהכנת הידיעה.