אבו עוביידה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס (צילום: רויטרס)
שידורי חמאס הופסקו דרך הלווין הצרפתי | צילום: רויטרס

שידורי הערוץ המסית הופסקו לבקשת ראש הממשלה - וחודשו כעבור זמן קצר: במסגרת המלחמה המתמשכת במסרי ההסתה שמפיצים הפלסטינים באמצעות כלי התקשורת, ישראל פועלת גם מול הגורמים הבכירים ביותר בחו"ל - על מנת למנוע מהמסרים של ארגוני הטרור הפלסטינים להגיע גם לשם - ובכך למנוע את הוצאתם לפועל של פיגועים נוספים נגד יהודים וישראלים.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

במסגרת מאבק זה, שוחח אתמול (שישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד - וביקש ממנו לפעול להפסקת שידורי ההסתה של תחנת אל אקצא של החמאס המועברים בשטחי הרשות, במזרח התיכון ונקלטים גם באירופה. נתניהו פנה להולנד בעניין זה, כיוון שמדובר בתחנה המשדרת באמצעות חברת הלווין הצרפתית יוטלסאט (EUTELSAT).

אולפני ערוץ אל-אקצה בעזה (צילום: רויטרס)
אולפני ערוץ אל-אקצה בעזה | צילום: רויטרס
הבוקר (שבת) עדכנה שגרירות ישראל בפריז כי החברה הודיעה שהיא מפסיקה את שידורי תחנת אל אקצא המסיתה נגד ישראלים ויהודים - ונתניהו הודה לנשיא הצרפתי על עזרתו במניעת הסתה. ארגונים פלסטיניים גינו בחריפות את פעילות ישראל להפסקת שידורי הערוץ, המשמש כזירת ההסתה המרכזית של ארגוני ג'יהאד, המלבים את המאבק בישראל וביהודים על רקע גל הטרור - ומגבירים את המוטיבציה בקרב צעירים פלסטינים לבצע פיגועים.

ישראל אומרת "לא" ליוזמה הצרפתית (צילום: רויטרס)
נענה לבקשתו. הולנד ונתניהו | צילום: רויטרס

עם זאת, ולמרות פעילותה של ישראל בנושא, חידש חמאס את שידורי הערוץ המסית - זאת באמצעות התחברות ללווין אחר, שינוי תדר השידור ולוגו הערוץ. באופן זה, עוקף הארגון את המגבלות של חברת הלוויין - ויכול לחדש את שידוריו. בפוסט שכתב מנהל החדשות של הערוץ הוא הודה לאללה על האפשרות שצלחה לעקוף את המגבלה הישראלית-צרפתית ולשוב ולשדר באמצעות חברה אחרת.

חמאס השתלט על השידור - ושידר מסרי הסתה וטרור

רק אמש קיבלו צופים רבים בישראל עדות למסרי ההסתה החריפים של חמאס, כאשר מי מהם שיש ברשותו צלחת לוויין, הבחין כי הארגון השתלט על השידור בערוץ 2 במהלך שידור הפרק של "האח הגדול". ללא הודעה מוקדמת, נקטע שידור התכנית - ובמקום דיירי הבית, הופיעו על המסך תמונות ומסרי הסתה של חמאס שהזהירו את הצופים מפיגועי טרור שעתיד חמאס לבצע נגד ישראלים. ההשתלטות על השידור התבצעה זמן קצר לפני שנורו מהרצועה 4 רקטות, לראשונה זה זמן רב.

"קחו לקח מההיסטוריה", נכתב בעברית ובערבית במהלך שידור סרטוני ההסתה, "נוסו על חייכם וצאו מארצנו". מסרים אלה הועברו לצופים המופתעים כשברקע מוקרנות תמונות מזירות פיגועים, ושל שוטרים וחיילים ישראלים יורים ומנטרלים מחבלים. "אתם רוצחים נשים ותלמידות בית ספר בדם קר", נכתב בנוסף. בסרטון הוקרנו גם תמונות מלוויות של חיילים וקורבנות פיגועים - ועל רקע תמונות אלה נכתב: "אז תחכו ללחץ שלנו, הלחץ יהיה חזק".

בהמשך הסרטון - שהצופים המשיכו לחזות בו בשידור חי - הוקרנו תמונות הפיגוע בבר "הסמטא" ברחוב דיזנגוף בתל אביב לפני כחודשיים. על המסך הוקרנה הכתובית "1 בינואר 2016" - תאריך הפיגוע, ואז הכיתוב: "השנה התחילה בתל אביב - והנה כבר חזרנו לדיזנגוף". כשברקע ממשיכים הצופים לחזות בתמונות הפיגוע בתל אביב ובתמונתו של המחבל שביצע את הירי הקטלני, נשאת מלחם, מועבר לצופים המסר: "תישארו בבתים, הסיפור לא נגמר. המשך יבוא".