ארדואן ויעלון. יגיעו לפיוס? (צילום: רויטרס)
"לא בטוח שנגיע להסדר", יעלון | צילום: רויטרס

האם המגיעים עם טורקיה לקראת פיוס עלו על שרטון? שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר היום (חמישי) כי לא בטוח שניתן יהיה להגיע להסכם עם הטורקים, זאת משום שהם לא מתייחסים לדרישות שמעלה ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני לא בטוח שנגיע להסכם", אמר יעלון במסיבת עיתונאים שהתקיימה בשווייץ. "הטורקים חייבים להסכים לתנאים שלנו על מנת שנתגבר על המכשולים כדי להגיע להסדר פוליטי. טורקיה מארחת בכירים של חמאס באיסטנבול ואנחנו לא מוכנים לקבל את זה. הטורקים תומכים בחמאס באופן כללי באמצעות האחים המוסלמים וחייבים לדון על זה".

יעלון אף התייחס למכלול הנסיבות שהובילו ליחסים הרעועים עם טורקיה. "בעבר, טורקיה וישראל נהנו מיחסים אסטרטגיים עד הבחירות שבהן ארדואן נבחר ב-2002", אמר. "מאז ישראל לא יזמה הסלמה ביחסים, וזו הייתה יוזמתו של ארדואן ושל טורקיה לשבש את היחסים בין המדינות".

"עד תקרית המרמרה ניסינו ליישב את המחלוקות", הוסיף שר הביטחון. "אני הובלתי משלחות להסדר אך זה נכשל. ניסינו שוב ושוב ולאחרונה שוב ולאחרונה חודש המו"מ, אולי בגלל הסכסוך הטורקי עם רוסיה ואולי בגלל הגז שהובטח לטורקים מרוסיה וייתכן שלא יסופק להם אולי בגלל זה הם פנו אלינו. אנחנו מוכנים להסדר, אבל יש לנו גם את התנאים שלנו". 

מקורב לנתניהו נפגש עם ארדואן

דבריו של יעלון נאמרו לאחר שבמהלך השבוע דווח כי על רקע המגעים המתמשכים בין המדינות על הסדר פיוס, נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן וראש הממשלה אחמט דאבוטולו נפגשו עם מלקולם הונליין, הנחשב מקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו. הונליין, יו"ר ועידת הנשיאים, הגיע למפגש עם השניים היישר מירושלים.

ממתינים לחתימתו. דבוטאולו (צילום: רויטרס)
נפגש עם מקורב לנתניהו. דאבוטולו | צילום: רויטרס

במסגרת האירוע, נפגשו ארדואן ודאבוטולו עם נציגים בכירים של הקהילות היהודיות בארצות הברית. לפי הפרסומים בטורקיה, במפגש השתתפו מנהיגים אמריקנים משורה של ארגונים יהודיים, בהם ועידת הנשיאים, הליגה נגד השמצה ואייפא"ק. הפגישה התקיימה בארמון צ'נקאיה באנקרה, מעונו של ראש ממשלת טורקיה דאבוטולו.